Aktualności

REFLEX: Ceny paliw na stacjach przestaną spadać

REFLEX,  14.06.2024
Odwrócenie kierunku zmian cen paliw na rynku hurtowym wpłynie wkrótce na wyhamowanie obniżek cen na stacjach. O ile w mijającym tygodniu ceny w detalu spadały, zresztą zgodnie z naszą ostatnią prognozą, to podwyżki odnotowane w hurcie w ostatnich dniach nie pozwolą na ich kontynuowanie. Tym bardziej, że prognoza zmian cen paliw w hurcie na kolejny tydzień nie jest korzystana. Osłabienie złotego i wzrost cen na rynku ARA dają przestrzeń do dalszych podwyżek cen w hurcie w nowym tygodniu. 

 Aktualne ceny po obniżkach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,45 zł/l (-5 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,19 zł/l (-5 gr/l), oleju napędowego 6,46 zł/l (-4 gr/l) i autogazu 2,70 zł/l (-2 gr/l).

Mało prawdopodobne, aby aktualny poziom cen był możliwy do utrzymania w dłuższym okresie. Niestety już w przyszłym tygodniu spodziewamy się kilkugroszowych podwyżek cen przynajmniej na części stacji o reakcji na podwyżki hurtowych cen paliw. 

 W porównaniu do cen sprzed roku więcej płacimy za benzynę Pb98 i olej napędowy odpowiednio o 10 i 21 groszy na litrze, a tańsze niż przed rokiem są benzyna Pb95 i autogaz odpowiednio o 4 i 20 groszy na litrze. 

 Ropa naftowa 

 Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w rejon 83 USD/bbl tym samym korekta wzrostowa ostatniej fali spadku cen sięgnęła już ponad 6 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 82,40 USD/bbl i jest niecałe 3 USD/bbl droższa niż przed tygodniem. 

 Amerykańska EIA spodziewa się średniej ceny ropy Brent w tym roku na poziomie 84 USD/bbl a w przyszłym 85 USD/bbl. Średnia cena ropy Brent w pierwszych 5-mieisąacach tego roku kształtowała się na poziomie 83,90 USD/bbl, a rosyjskiej Urals Fob Rotterdam 70,20 USD/bbl. 

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zgodnie z najnowszymi prognozami oczekuje, że światowy popyt na ropę i paliwa ustabilizuje się na poziomie około 106 mln bbl/d z końcem tej dekady. W 2023 roku średni poziom światowej konsumpcji paliw kształtował się na średniorocznym poziomie 102,2 mln bbl/d. Dodatkowo IEA zrewidowała w dół o 0,1 mln bbl/d do 0,96 mln bbl/d prognozy światowego tempa wzrostu konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Zgodnie z najnowszymi prognozami światowa konsumpcja ropy i paliw ma osiągnąć w tym roku poziom 103,2 mln bbl/d. Podobnego tempa wzrostu konsumpcji (1 mln bbl/d) oczekuje IEA w roku 2025. OPEC z kolei prognozuje znacznie wyższe tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy: 2,25 mln bbl/d w tym roku i 1,85 mln bbl/d w roku 2025.

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
 Źródło: www.reflex.com.pl