Aktualności

Oświadczenie LOTOSU ws. blokady stacji przy al. Hallera

BM REFLEX, 21.11.2019
Stacja paliw LOTOSU przy al. Hallera pozostaje bezprawnie zablokowana od piątku 15 listopada. Podnoszone przez dewelopera argumenty pozbawione są jakichkolwiek podstaw. Istniejąca na stacji infrastruktura podlega stałemu nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego oraz specjalistycznych firm, które pilnują bezpieczeństwa urządzeń. Działanie firmy Robyg ma na celu siłowe wymuszenie na nas z góry narzuconego rozwiązania.

Stacja paliw LOTOS funkcjonuje nieprzerwanie przy alei Gen. Józefa Hallera w Gdańsku od 1996 r. (a nie od 1995 r., jak wskazał Robyg w swoim oświadczeniu). Stacja została zbudowana przez LOTOS i po przejściu wszystkich procedur budowlanych została przyjęta do użytkowania, służąc od tej pory przede wszystkim mieszkańcom Gdańska. Z biegiem lat stacja stała się jednym z niewielu stałych elementów zmieniającego się intensywnie otoczenia. Jednak LOTOS był zawsze gotowy na zmiany wokół swoich stacji paliw, jako firma innowacyjna przyjmował je z nadziejami, a nie obawami.

Chcemy wyznaczać standardy współpracy z otoczeniem i dbamy o bezpieczeństwo w stopniu, który może być wzorcowy dla innych. Stacje LOTOSU powstają w miejscach, które dają perspektywę rozwoju i nadzieję na pozyskanie nowych klientów. Decyzja o budowie stacji przy al. Hallera podjęta ponad 20 lat temu okazała się słuszna, a Wrzeszcz stał się miejscem intensywnych inwestycji budowlanych, w tym grupy kapitałowej Robyg. 

Ponad 20-letnia historia stacji LOTOS w tym miejscu nie oznacza, że stacja się nie zmienia i nie była remontowana. Stanowisko do tankowania LPG w obecnym kształcie powstało znacznie później niż sama stacja, bo dopiero w 2002 r. Dlatego też za nieprawdziwe uznać należy podnoszone w oświadczeniu firmy Robyg stwierdzenia, że na stacji znajdują się „przestarzałe i skorodowane” zbiorniki z gazem. Należy podkreślić, że wszelkie tego typu obiekty podlegają stałemu nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego oraz specjalistycznych firm, które pilnują bezpieczeństwa urządzeń. Zbiorniki LPG przy al. Hallera w Gdańsku podlegał urzędowym badaniom w ramach czynności dozoru technicznego w tym roku i oczywiście przeszły te badania pomyślnie. Następne badania wyznaczono na kwiecień 2021 r. Co więcej, również dodatkowe badania zlecane regularnie przez spółkę, przeprowadzone w tym roku potwierdziły bezpieczeństwo instalacji. 

Cała sprawa nie tyle dotyczy zagrożenia stwarzanego przez stację, co kwestii ułożenia relacji pomiędzy inwestycją Robyg a stacją paliw. LOTOS patrzy na inwestycję wokół stacji z nadzieją, ale widzi konieczność uporządkowania spraw na przyszłość. To mieszkańcy osiedla będą sąsiadami stacji paliw i mają prawo do tego, żeby odpowiednio ułożyć stosunki sąsiedzkie, zanim otrzymają od dewelopera swoje mieszkania. LOTOS chce prowadzić stacje paliw w sposób bezkonfliktowy i bezpieczny, ale sami, bez współpracy z Robyg tego nie zrobimy. Deweloper, zamiast rozwiązać wszystkie kwestie polubownie, postanowił siłą wymusić potrzebne mu rozwiązanie. Nie wyrażamy zgodny na bezprawne działania i podejmiemy odpowiednie kroki prawne.