Aktualności

Grupa MOL uruchamia największą fabrykę zielonego wodoru w regionie

REFLEX/ 18.04.2024
MOL wyprodukuje 1,6 tys. ton zielonego wodoru rocznie korzystając z energii elektrycznej produkowanej przez źródła odnawialne. Fabryka zredukuje emisję dwutlenku węgla z Rafinerii Dunaj o 25 tys. ton rocznie.  Wraz z wprowadzeniem tej technologii Grupa MOL zrobiła ważny krok w kierunku neutralności emisyjnej i zrównoważonej mobilności.  Warta 22 miliony EUR inwestycja jest zgodna z długoterminową strategią rozwojową Grupy MOL, SHAPE TOMORROW. W ślad za inwestycją w Százhalombacie firma planuje wybudować kolejne fabryki zielonego wodoru w Rijece i Bratysławie. 

 Grupa MOL oddała do użytku największą w Europie Środkowo-Wschodniej fabrykę zielonego wodoru o mocy 10 megawatów, zlokalizowaną w miejscowości Százhalombatta na Węgrzech. Inwestycja o wartości 22 mln euro sprawia, że produkcja paliwa staje się bardziej zrównoważona: fabryka zmniejszy emisję dwutlenku węgla z Rafinerii Dunaj, na której terenie powstała, o 25 tys. ton rocznie. MOL będzie w stanie produkować rocznie 1,6 tys. ton czystego, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla zielonego wodoru, co otwiera nowy rozdział w gospodarce wodorowej. Inwestycja jest zgodna ze strategią Grupy MOL, SHAPE TOMORROW, która ma na celu uczynienie regionu bardziej zrównoważonym, konkurencyjnym i samowystarczalnym.

Celem Grupy MOL jest dostarczanie rozwiązań jutra: fabryka zielonego wodoru w Százhalombacie, z 10-megawatowym elektrolizerem stworzonym przez Plug Power, wyprodukuje około 1,6 tys. ton czystego, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla zielonego wodoru rocznie. Inwestycja o wartości 22 mln euro zmniejszy ślad węglowy Rafinerii Dunaj o ponad 25 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Nowa technologia stopniowo zastąpi proces produkcji oparty na gazie ziemnym, który obecnie odpowiada za jedną szóstą całkowitej emisji dwutlenku węgla Grupy MOL. Fabryka rozpocznie produkcję w drugiej połowie 2024 roku: MOL będzie wykorzystywał zielony wodór przede wszystkim we własnej sieci do produkcji paliw. Instalacja do elektrolizy dostarczona przez Plug Power wykorzystuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do rozkładu wody na wodór i tlen. Oznacza to, że podczas tego procesu nie powstają żadne zanieczyszczające produkty uboczne, a wręcz powstaje 8-9 ton czystego tlenu na tonę wodoru. Amerykańska firma zaoferowała MOL innowacyjną i niezawodną technologię: za generatorami wodoru, zoptymalizowanymi pod kątem produkcji czystego wodoru, stoi prawie 50-letnie doświadczenie operacyjne.

"Grupa MOL osiągnęła kolejny kamień milowy: mamy teraz możliwość produkcji zielonego wodoru bez wytwarzania jakichkolwiek gazów cieplarnianych. Korzystając z tej technologii, jesteśmy w stanie osiągnąć taką samą redukcję emisji, jak gdyby z dnia na dzień wycofano z ruchu około 5,5 tys. samochodów. Dziś nasza nowa fabryka zielonego wodoru sprawia, że działalność przemysłowa MOL jest bardziej zielona i ekologiczna, ale jutro będzie oferować rozwiązania dla całej branży i mobilności wodorowej. Po Száhalombacie przeniesiemy tę technologię do pozostałych dwóch jednostek produkcji paliw w Grupie, aby uczynić proces produkcji paliw bardziej zrównoważonym w każdej z rafinerii Grupy MOL" - powiedział József Molnár, dyrektor zarządzający Grupy MOL, podczas ceremonii inauguracji nowej fabryki zielonego wodoru.

Inwestycja wpisuje się w strategię Grupy MOL, SHAPE TOMORROW, której celem jest uczynienie regionu bardziej zrównoważonym, konkurencyjnym i samowystarczalnym. "Cieszymy się, że wspólnie z Grupą MOL możemy świętować inaugurację jednej z największych w Europie fabryk zielonego wodoru wspierających rafinerię" - powiedział dyrektor generalny Plug Power, Andy Marsh. „Jesteśmy dumni, że możemy wyposażyć MOL w najnowocześniejszą technologię elektrolizera, aby wydajnie produkować zielony wodór i skutecznie zmniejszać emisję dwutlenku węgla w rafineriach. Wspólnie dążymy do neutralności węglowej, wspieramy bardziej ekologiczną działalność biznesową i napędzamy gospodarkę wodorową".

źródło: Mol Polska