pl

Aktualności

KAS i CBŚP zlikwidowały grupę przestępczą działającą na rynku paliw

BM REFLEX, 5.11.2019
W wyniku kontroli prowadzonej przez Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu, CBŚP zatrzymało 5 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej działającej na rynku paliw. Działania tej grupy mogły narazić Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w wysokości blisko 30 mln zł.

Sprawa zaczęła się od kontroli przeprowadzonych przez Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu, podczas których ujawniono nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT. W związku z tym Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu, działając pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, wszczęli śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. 

Według śledczych grupa sprowadzała do Polski olej napędowy, benzynę i olej opałowy, pochodzące od niemieckich podmiotów gospodarczych. Następnie organizowała fikcyjny obrót paliwami pomiędzy dostawcą a docelowym odbiorcą towaru. Obrót ten był dokumentowany poprzez faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W oparciu o nierzetelną dokumentację końcowi odbiorcy paliwa występowali o nienależny zwrot podatku VAT. 

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani działali na terenie Niemiec i Polski, głównie w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Warszawie, ale również w innych miejscowościach. 29 października 2019 r., na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób. Działania prowadzone były na terenie kilku województw, m.in. wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego. Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. prania pieniędzy, fałszowania dokumentów i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. W sprawie podejrzany jest mężczyzna pełniący funkcję pełnomocnika spółki, a także osoby zajmujące funkcje kierownicze w firmach sprowadzających i transportujących paliwo do Polski.

źródło: KAS