pl

Aktualności

BM Reflex: Przedświąteczne tankowanie droższe niż przed rokiem

BM REFLEX, 20-12-2019
W dalszym ciągu na stabilnym poziomie znajdują się ceny benzyn, a oleju napędowego i gazu ponownie poszły w górę. Podwyżki diesla sięgnęły w tym tygodniu średnio 3 groszy na litrze, a autogazu około 2 groszy na litrze. Warto podkreślić, że w przypadku autogazu na części stacji ceny spadły, co może oznaczać wyhamowanie ostatniej fali wzrostów. 
Aktualnie ceny paliw w kraju wynoszą średnio: benzyny bezołowiowej 95 – 4,94 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,26 zł/l, oleju napędowego – 5,09 zł/l i autogazu 2,40 zł/l. Przed rokiem za benzyny i autogaz płaciliśmy kilka groszy mniej niż obecnie, jedynie diesel jest o około 4 gr/litrze tańszy. 

Ceny hurtowe mijający tydzień zakończą na poziomie wyższym w przypadku benzyn o około 40 PLN/1000 l i oleju napędowego o blisko 100 PLN/ 1000 l, co w konsekwencji może się przełożyć na korekty cen paliw na stacjach, ale zwłaszcza oleju napędowego w górę. 

Ropa naftowa 

Ceny ropy Brent wzrosły w tym tygodniu powyżej poziomu 66 USD/bbl. Ceny ropy w tym tygodniu pozostawały pod wpływem decyzji OPEC+ o pogłębieniu cięć produkcji w I kwartale 2020 roku, jednak kluczowe znaczenie dla rynku miała zapowiedź podpisania umowy pierwszej fazy miedzy USA a Chinami. Jednocześnie DOE opublikował najnowszy raport o zapasach. I tak zapasy ropy spadły o 1,1 miliona baryłek w tygodniu zakończonym 13 grudnia. 

Komentarz: Urszula Cieślak BM REFLEX .