pl

Aktualności

BM Reflex: Duże zróżnicowanie cen paliw

BM Reflex 25.03.2022
6,65 zł/l oraz 7,52 zł/l to aktualnie średnie ceny benzyny Pb96 oraz diesla w kraju. W skali tygodnia benzyna Pb95 potaniała 2 gr./l, natomiast olej napędowy podrożał 9 gr./l.W dalszym ciągu obserwujemy spore zróżnicowanie cen paliw w zależności od mikrorynku. Za litr benzyny Pb95 możemy zapłacić zarówno 6,49 zł jak i 6,99 zł. W przypadku diesla różnice cen są jeszcze większe – od 7,29zł/l do 7,99 zł/l. 
 W okresie 21-24 marca hurtowe ceny diesla wzrosły około 72 gr./l netto, benzyn natomiast 40 gr./l. W przyszłym tygodniu średnio za litr benzyny Pb95 możemy zapłacić około 6,80 zł, natomiast za litr diesla 7,90 zł. Ropa Brent w piątek rano kosztuje około 118 USD/bbl i jest prawie 10 USD/bbl droższa niż przed tygodniem. Dyferencjał Brent/Ural pozostaje nadal rekordowo wysoki – około 36 USD/bbl. 

 W obecnej, napiętej sytuacji podażowej doszedł nam kolejny negatywny czynnik – wstrzymanie przesyłu ropy naftowej z Kazachastanu, które może potrwać miesiącami. Jak poinformowała strona rosyjska w największym rosyjskim porcie eksportowym pod Noworosyjskiem nad Morzem Czarnym, po silnym sztormie doszło do uszkodzenia urządzeń przeładunkowych. Port w Noworosyjku to główny terminal eskortowy dla ropy z Kazachstanu, która trafia tam ropociągiem CPC (Caspian Pipeline Consortium). W 2021 Kazachstan poprzez system ropociągu CPC i port w Noworosyjsku eksportował około 1,2 mln blb/d ropy naftowej , z tego blisko 3/4 czyli około 0,88 mln bbl/d trafiało do Europy – ponad 1/3 do włoskiego terminalu naftowego w Trieście. Poza tym największymi odbiorcami ropy z Kazachstanu są również Holandia, Turcja i Francja. Udział ropy z Kazachstanu w europejskim imporcie ropy naftowej w 2021 roku wyniósł około 8%. 

 W Europie tymczasem rosną obawy o podaż diesla. Udział Rosji w imporcie diesla do Europy wynosi około 40-50% (0,59 mln bbl/d – 27 mln ton rocznie), co z kolei odpowiada 14% konsumpcji tego paliwa w Europie. Europa konsumuje znacznie więcej diesla niż benzyn. Udział diesla w europejskiej strukturze konsumpcji paliw to ponad 47%, benzyn natomiast 14%.  

Po kolejnym szczycie UE, rynek (przynajmniej w krótkim okresie) będzie nisko wyceniał prawdopodobieństwo wprowadzenia sankcji na rosyjskie surowce energetyczne. Niewykluczona jest aktualnie konsolidacja cen ropy naftowej Brent w rejonie 105-125 USD/bbl.  

Komentarz: Rafał Zywert