Aktualności

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw – podpisana 21 listopada 2022 r.

REFLEX, 23.11.2022
Nowelizacja dokonuje zmian w dwóch ustawach: ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, dalej „ustawa o biopaliwach ciekłych”, oraz w ustawie dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości, dalej „ustawa o jakości paliw”. Ustawa została opublikowana 23 listopada 2022 w Dzienniku Ustaw poz. 2411

W ustawie o biopaliwach ciekłych wprowadzana jest epizodyczna regulacja modyfikująca zasady realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na rok 2023. W tym celu ustawa: 
 – określa minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, uprawniający do skorzystania z mechanizmu opłaty zastępczej, na poziomie 80%, 
 – określa wysokość współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82, 
 – obniża ustawowo wymagany minimalny udział biokomponentów w oleju napędowym do poziomu 5,2%, 
 – ustanawia limit wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 0,9%, 
 – ustanawia limit wykorzystania biokomponentów wytworzonych z surowców określonych w załączniku nr 1 do ustawy o biopaliwach na poziomie 0,5%. 

W ustawie o jakości paliw nowela dokonuje uchylenia przepisów, które zobowiązują przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu na stacjach paliwowych benzyn silnikowych zawierających bioetanol lub eter do wprowadzania do obrotu na tych stacjach także benzyn silnikowych o określonej zawartości tlenu i bioetanolu lub eteru (tj. zapewnienia paliwa w formacie E5, jeśli wprowadzana jest do obrotu benzyna w formacie E10). 

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 
źródło: prezydent.pl