Aktualności

REFLEX: Wzrosła szansa na obniżki cen paliw na stacjach

REFLEX, 10.05.2024
Od początku maja spadają ceny benzyny i oleju napędowego na rynku hurtowym, co powinno przełożyć się na stacje paliw w najbliższych dniach. Jednak już w tym tygodniu można było zauważyć obniżki cen na pylonach stacji, sięgające nawet kilkunastu groszy na litrze. Mimo to średnie ceny w kraju sa tylko nieznacznie niższe niż przed tygodniem: benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 6,67 zł/l (-2 gr/l), bezołowiowa 98 – 7,29 zł/l (-1 gr/l), olej napędowy 6,68 zł/l (-2 gr/l), a autogaz 2,84 zł/l (0 gr/l). Dzieje się tak dlatego, że na większości stacji przeważają ceny na poziomie sprzed tygodnia. 

 Biorąc pod uwagę skalą obniżek cen na rynku hurtowym rzędu 20 gr/l benzyny Pb95 i 10 gr/l oleju napędowego, spodziewamy się w kolejnych dniach spadku średniego poziomu cen na stacjach odpowiednio o ok 10 gr/l benzyny Pb95 i 5 gr/l oleju napędowego. 

 W porównaniu do cen sprzed roku tańszy obecnie pozostaje jedynie autogaz(o 16 gr/l). Za pozostałe paliwa płacimy więcej. Diesel jest droższo 51 gr/l, benzyna Pb95 o 17 gr/l, a Pb98 o 20 gr/l. 

 Ropa naftowa 

 Spadki cen czerwcowej serii kontraktów na ropę naftowej Brent wyhamowały w rejonie 81,70 USD/bbl.W piątek rano ropa Brent kosztuje około 84 USD/bbl. Rynek powoli przygotowuje się na zaplanowane na 1 czerwca ministerialne spotkanie OPEC+. Produkcja OPEC+ w kwietniu spadła o 0,21 mln bbl/d do 41,04 mln bbl/d, z tego sam OPEC produkował 26,6 mln bbl/d. Produkcja OPEC+ jest najniższa od sierpnia 2022 roku. Irak i Kazachstan w okresie maj-grudzień zmniejszą dodatkowo produkcję, aby skompensować nadwyżkę produkcji i niewypełnianie limitów wydobycia w I kwartale tego roku. Produkcja ropy irackiej w I kwartale była łącznie 0,6 mln bbl/d wyższa niż ustalony w ramach porozumienia OPEC+ limit. Dlatego też w okresie maj-wrzesień Irak będzie zmniejszał produkcję co miesiąc o 50 tys.bbl/d, w październiku i listopadzie po 100 tys. bbl/d oraz w grudniu o 152 tys.bbl/d. Kazachstan z kolei w pierwszych trzech miesiącach tego roku produkował 0,39 mln bbl/d więcej niż limit. 

 W kwietniu eksport rosyjskich produktów naftowych droga morską spadł poniżej 2 mln bbl/d i był najniższy od połowy 2020 roku. Od stycznia tego roku eksport zmniejszył się 26%.W dalszym ciągu wyłączonych jest około 0,6 mln bbl/d (ponad 10%) rosyjskich mocy rafineryjnych, co jest pokłosiem trwających ukraińskich ataków dronów na infrastrukturę naftową. Ostatni atak dronów miał miejsce 9 maja na oddaloną od granicy z Ukrainą o około 1300 km rosyjską rafinerię Salavat (200 tys. bbl/d) należącą do Gazpromu. Aktualnie szacuje się, że w zasięgu ukraińskich dronów jest blisko 80% rosyjskich mocy rafineryjnych.

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert