Aktualności

REFLEX: Podwyżki cen paliw na stacjach wyhamowały

REFLEX, 10.11.2023
Na początku mijającego tygodnia na stacjach notowaliśmy jeszcze podwyżki cen benzyn, a zwłaszcza oleju napędowego. W drugiej połowie tygodnia podwyżki wyhamowały i ceny już się nie zmieniały każdego dnia jak wcześniej, po 16 października. W efekcie ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły do średniego poziomu - 6,56 zł/l (+5 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,10 zł/l (+3 gr/l), oleju napędowego 6,74 zł/l (+18 gr/l), autogazu – 3,08 zł/l (-1 gr/l).

Na rynku hurtowym mamy z kolei spadki cen. Benzyna tanieje od 4, a olej napędowy od 8 listopada. Po zmianach benzyna jest w hurcie tańsza o ponad 10 groszy na litrze niż tydzień temu, z kolei diesel, mimo odnotowanych obniżek, wciąż pozostaje droższy. Umocnienie złotego i spadek cen na rynku ARA pomagają w zatrzymaniu podwyżek cen w hurcie, a to będzie stabilizująco działało na ceny detaliczne.

W przyszłym tygodniu skala ewentualnych zmian będzie umiarkowana. Średnie ceny w kraju powinny pozostać blisko obecnego poziomu, tj. ok 6,55 – 6,59 zł/l dla benzyny Pb95 i 6,75 - 6,79 zł/l dla oleju napędowego. Z uwagi na zmiany cen na rynku hurtowym nie można wykluczyć, że na części stacji ceny paliw mogą nieznacznie tanieć. Mamy na myśli stacje, gdzie jeszcze jest wyprzedawane paliwo z wcześniejszych droższych dostaw. 
 
Ropa naftowa
Trzeci tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej kończymy spadkami. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 81 USD/bbl.W skali tygodnia ropa Brent potaniała ponad 4 USD/bbl i jest najtańsza od połowy lipca. 

Amerykańska EIA zrewidowała w dół prognozy średniej ceny ropy naftowej w 2024 roku. Zgodnie z najnowszymi prognozami średnia cena ropy WTI ma w przyszłym roku ukształtować się na poziomie 89,24 USD/bbl natomiast Brent 93,24 USD/bbl. Średnioroczna cena ropy Brent ma być jednak w przyszłym roku o 9,25 USD/bbl wyższa niż w tym roku. Podobnego poziomu cen oczekuje Barclays, zdaniem którego średnia cena ropy Brent ma w 2024 roku wynieść 93 USD/bbl. Prognozy w tym przypadku zostały zrewidowane w dół o 4 USD/bbl. Goldman Sachs w ubiegłym tygodniu utrzymał prognozy wzrostu cen ropy Brent w rejon 100 USD/bbl do połowy przyszłego roku.


Światowa konsumpcja ropy naftowej i paliw ma w tym roku osiągnąć zdaniem EIA poziom 101,04 mln bbl/d, w przyszłym 102,44 mln bbl/d.Prognozy dla przyszłego roku zostały zrewidowane w górę o 0,2 mln bbl/d. Amerykańska produkcja ropy naftowej ma w przyszłym roku osiągnąć średnioroczny poziom 13,15 mln bbl/d wobec 12,9 mln bbl./d w roku 2023. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert Źródło: www.reflex.com.pl