pl

Aktualności

Reflex: Ceny paliw oddalają się od 8 zł/l.

REFLEX, 1.07.2022
Pierwszy tydzień wakacji, zgodnie z oczekiwaniami, przyniósł spadek cen paliw na stacjach. Ceny benzyny Pb95 spadły średnio o 13 groszy na litrze, benzyny Pb98 o 8 gr/l, oleju napędowego 4 gr/l i autogazu o 3 gr/l. Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 7,82 zł/l, bezołowiowa 98 - 8,48 zł/l, olej napędowy - 7,88 zł/l, a autogaz - 3,51 zł/l. Mimo obniżek na niewielkiej części stacji, zwłaszcza przy autostradach i stacjach przygranicznych paliwa mogą wciąż kosztować powyżej 8 zł/l. 

 Spadki cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim przełożyły się na spadek hurtowych cen paliw, i w konsekwencji na stacje paliw. W połączeniu z wakacyjnymi promocjami ceny podstawowych paliw oddalają się od 8 zł/l. W najbliższych dniach możliwe są dalsze korekty w dół. W dalszym ciągu sytuacja jest napięta i zwyżki cen mogą powrócić. 

 W najbliższym czasie wakacyjne promocje mogą ogłosić inni operatorzy stacji paliw. Wydaje się, że jedynie stacje pozamiejskie, gdzie nie ma w pobliżu stacji Orlenu czy Lotosu, mogą promocji w ogóle nie wprowadzić. Promocje dotąd ogłosili PKN Orlen i Grupa Lotos. Na stacjach obu koncernów można pod pewnymi warunkami zatankować paliwo w o 30 lub 40 groszy na litrze taniej. 

 Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent po początkowym wzroście w pierwszej połowie tygodnia w rejon 116 USD/bbl, spadły w okolice 108 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 108,80 USD/bbl i jest to poziom zbliżony do ubiegłotygodniowego. 

 Na rynku ARA rośnie podaż diesla pochodzenia poza rosyjskiego, tym samym zmniejszył się nieco spread między cenami oleju napędowego pochodzenia rosyjskiego a pozostałymi. Zapasy diesla na rynku ARA przestały spadać, jednak ich poziom jest nadal blisko 40% niższy niż przed rokiem. Aktualnie Wielka Brytania chyba jako jedyny kraj w Europie zrezygnowała praktycznie w całości z rosyjskiego diesla – spadek importu w czerwcu rok do roku ponad 90%. 

 W dalszym ciągu w opinii większości obserwatorów rynku, ze względu na aktualną sytuacje podażową, potencjał do spadku cen ropy naftowej i paliw jest ograniczony. Z drugiej strony nie brakuje opinii, że rosnąca inflacja i spadek siły nabywczej uderzy w dłuższym okresie w popyt na paliwa. OPEC+ zgodnie z oczekiwaniami podjął decyzję o zwiększeniu papierowych limitów wydobycia w sierpniu o 0,648 mln bbl/d. Decyzja ta nie ma jednak dla rynku większego znaczenia. 

 Amerykańskie zapasy ropy naftowej, benzyn i olejów są odpowiednio 13%, 8% i 20% poniżej 5-letniej średniej dla tej pory roku. Konsumpcja wszystkich paliw w USA ukształtowała się w ostatnich czterech tygodniach na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Popyt na benzyny był w tym samym okresie 2% niższy.

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 

Przy publikowaniu fragmentu lub całości komentarza prosimy o każdorazowe podawanie źródła pochodzenia w następujący sposób (link do strony): źródło: www.reflex.com.pl. Bez atrybutu rel="nofollow".

Dziękujemy za uszanowanie naszej pracy!