Aktualności
PGNiG już odebrało więcej ładunków LNG niż przez cały 2021 rok
25.08.2022
Do terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotarła 36. w tym roku dostawa skroplonego gazu ziemnego zamówiona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Oznacza to, że w ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. PGNiG sprowadziło do Świnoujścia więcej dostaw niż przez cały ubiegły rok.
W poniedziałek, 22 sierpnia, metanowiec Asklipios z ładunkiem 60 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, zacumował w terminalu LNG w Świnoujściu. Łączny wolumen dostarczonego paliwa wyniósł ok. 80 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. To 184. dostawa do tego terminalu i 36. w 2022 roku. W całym ubiegłym roku PGNiG odebrało w Świnoujściu 35 ładunków LNG.
– W związku z kryzysem na europejskim rynku gazu PGNiG konsekwentnie zwiększa import skroplonego gazu ziemnego. Trzydziesta szósta dostawa do gazoportu w Świnoujściu w tym roku dobrze ilustruje tempo intensyfikacji dostaw LNG. Ładunki dostarczane drogą morską pozwoliły nam rozpocząć zatłaczanie magazynów gazu jeszcze w trakcie sezonu grzewczego, a później umożliwiły dalsze gromadzenie zapasów i zaspokajanie potrzeb naszych odbiorców pomimo wstrzymania dostaw do Polski z kierunku wschodniego. To m.in. dzięki intensyfikacji importu LNG PGNiG ma zabezpieczony odpowiedni wolumen gazu na najbliższy sezon grzewczy – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – W kolejnych miesiącach zamierzamy utrzymać wysokie tempo odbioru skroplonego gazu ziemnego. Dzięki bardzo dobrej pozycji na globalnym rynku LNG GK PGNiG jest w stanie zabezpieczać nowe dostawy pomimo bardzo dużego zainteresowania innych odbiorców. Ważna jest również dobra współpraca z operatorem terminalu, spółką Gaz–System, która pozwala na precyzyjne planowanie harmonogramu dostaw.
Od tego roku terminal LNG w Świnoujściu dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu. Ponadto spółka korzysta z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie, gdzie od maja tego roku przyjęła już cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego. Po uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa LNG odbierane w Kłajpedzie, po regazyfikacji, jest przesyłane do Polski.
Podejmowane działania umacniają PGNiG na pozycji lidera rynku LNG w basenie Morza Bałtyckiego i są istotnym wkładem w bezpieczeństwo energetyczne kraju.
źródło: PGNIG
Grupa UNIMOT wyczarterowała gazowiec do transportu gazu LPG, wzmacniając łańcuch dostaw w obliczu nadchodzących sankcji
REFLEX, 12.11.2024
Czytaj więcej
Grupa ORLEN przeznaczy 3,5 mld zł na program modernizacji sieci dystrybucji energii
REFLEX, 12.11.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Stabilne ceny paliw na długi weekend
REFLEX, 8.11.2024
Czytaj więcej
Dwa scenariusze inwestycji petrochemicznej ORLEN w Płocku
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej
Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za III kwartał 2024 r.
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej
Nowa stacja paliw MOYA w Radomiu. Mnóstwo atrakcji i mega promocje na start!
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej
Nowa stacja paliw MOYA w Krotoszynie. Promocje na start!
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Webinar Istotne zmiany dla branży paliw 7 listopada 2024 r.
REFLEX, 31.01.2024
Czytaj więcej
Nowa stacja paliw MOYA w Zielonej Górze
REFLEX, 4.11.2024
Czytaj więcej