pl

Aktualności

BM Reflex: Taniej nie będzie. Pierwsze od prawie czterech miesięcy podwyżki cen paliw na stacjach.

BM REFLEX, 15.05.2020
• Ceny ropy Brent na poziomie 32 USD/bbl utrzymują wysokie ceny hurtowe. 
• Konsekwencją podwyżek cen hurtowych, są pierwsze od prawie czterech miesięcy podwyżki cen paliw na stacjach. 
• Póki co średnie ceny paliw w kraju nie pokazują wyraźnie zmiany tendencji, ale szczegółowa analiza cen pokazała, że na niektórych stacjach w ciągu tygodnia paliwa podrożały nawet o kilkanaście groszy na litrze lub więcej.

 Aktualny poziom cen paliw na stacjach na dzień 14 maja 2020 r.: benzyna bezołowiowa 95 – 3,92 zł/l, bezołowiowa 98 – 4,25 zł/l, olej napędowy– 4,00 zł/l i autogaz 1,71 zł/l. W porównaniu do cen sprzed tygodnia mamy zatem wzrost średnich poziomów cen benzyn o około 3 gr/l. Średnie ceny diesla i LPG pozostały na poziomie sprzed tygodnia. 
Szczegółowa analiza cen pokazała, że na niektórych stacjach w ciągu tygodnia paliwa podrożały nawet o kilkanaście groszy na litrze lub więcej. Są jeszcze jednak stacje, gdzie kierowcy mogli zatankować taniej niż przed tygodniem. 
 Ponadto widzimy, że w ujęciu regionalnym tam gdzie, poziom cen w ubiegłym tygodniu przekraczał wyraźnie średni poziom cen w kraju, ceny w tym tygodniu spadały lub pozostały bez zmian. Na innych ceny rosły. 

 Z uwagi na dość trwałą zmianę sytuacji na rynku hurtowym, w następnym tygodniu prawdopodobny wydaje się wzrost cen paliw na stacjach rzędu 4 – 8 groszy na litrze. 

 Ropa naftowa 

 Ropa naftowa Brent w piątek rano kosztuje około 32 USD/bbl i jest 1,5 USD/bbl droższa niż przed tygodniem. Notowania czerwcowej serii kontraktów na ropę WTI wzrosły powyżej 28 USD/bbl. Rynkowy sentyment poprawiły nieco komentarze przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii, którzy stwierdzili, że choć jest wiele niepewności to rynek ropy naftowej może się zbilansować szybciej niż oczekiwano, a to co najgorsze możemy mieć już za sobą. Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje obecnie, że średnioroczne tempo spadku konsumpcji ropy naftowej na świecie wyniesie w tym roku 8,6 mln bbl/d. 

Jeszcze miesiąc temu prognozowano, że będzie do 9,3 mln bbl/d. Zdaniem MAE po ogromnym wzroście zapasów ropy naftowej w I połowie tego roku (9,7 mln bbl/d), druga połowa roku przyniesie ich spadek o 5,5 mln bbl/d. Podobnie OPEC spodziewa się wyraźnej poprawy od 3 kwartału. Zdaniem kartelu o ile w II kwartale tego roku popyt na jego ropę wyniesie średnio 16,77 mln bbl/d to w III kwartale wzrośnie już do 27,9 mln bbl/d. Arabia Saudyjska poinformowała, że obecnie zmniejszyła sprzedaż ropy naftowej na rynek europejski i amerykański o blisko połowę. 

W kwietniu produkcja ropy naftowej w krajach OPEC wyniosła 30,4 mln bbl/d, natomiast od początku maja weszły w życie cięcia produkcji. Produkcja ropy naftowej w USA do końca roku zgodnie z prognozami MAE ma spaść o 2,8 mln bbl/d. Zapasy ropy w USA zgodnie z danymi amerykańskiej IEA spadły nieoczekiwanie w ubiegłym tygodniu o 0,7 mln bbl/d do 531,5 mln bbl.Produkcja ropy naftowej zmniejszyła się 0,3 mln bbl/d do 11,6 mln bbl/d i jest 0,5 mln bbl/d niższa niż przed rokiem. Poprawiła się również popytowa strona rynku. Konsumpcja benzyn wzrosła w skali tygodnia 10% do 7,4 mln bbl/d ale jest nadal o 20% niższa niż na początku marca. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert BM REFLEX