pl

Aktualności

BM Reflex: Końca podwyżek na razie nie widać

BM REFLEX, 24.09.2021
Skala zmian cen paliw na stacjach w mijającym tygodniu była zróżnicowana, choć zgodnie z prognozami były to podwyżki. Najmniejsze zmiany notowaliśmy w przypadku paliw premium co oznacza tyle, że ich ceny na większości stacji udaje się utrzymać na poziomie 5,99 zł/l lub poniżej. Najbardziej, bo średnio o 10 gr/l zdrożał olej napędowy.
Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziome odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,80 zł/l (+2 gr/l), bezołowiowej 98 – 5,99 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego - 5,64 zł/l (+10 gr/l) i autogazu - 2,85 zł/l (+3 gr/l). 

 W perspektywie najbliższych kilkunastu dni czeka nas prawdopodobnie dalszy, nawet dość znaczny wzrost cen oleju napędowego, a tym samym zmniejszenie różnicy między ceną benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach. Już dzisiaj ceny hurtowe oleju napędowego są wyższe od hurtowej ceny benzyny 95. Można powiedzieć , że taka sytuacja nie jest nowa i już kilkakrotnie mieliśmy okresy, kiedy ceny diesla na stacjach były równe cenom benzyny lub nawet przekraczały jej poziom. 

 W przypadku benzyn potencjał do wzrostu cen na stacjach jest dużo mniejszy niż w przypadku oleju napędowego, biorąc pod uwagę chociażby fakt że w tym tygodniu hurtowe ceny benzyn pozostały na średnim poziomie z ubiegłego tygodnia, podczas gdy ceny diesla wzrosły o około 13 groszy na litrze netto. 

 Ropa naftowa 

Ceny listopadowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły w piątek rano w rejon tegorocznych maksimów – 77,80 USD/bbl. W skali tygodnia ropa naftowa podrożała niecałe 2,5 USD/bbl i jest to piąty z rzędu, nieprzerwany tydzień wzrostu cen. 

Utrzymująca się nadwyżka popytu przy braku kolejnych restrykcji ograniczających mobilność ludności, zakłócenia wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej oraz bierna postawa OPEC + w kwestii zwiększenia wydobycia ropy naftowej poza ustalone 0,4 mln bbl/d miesięcznie to przyczyny ostatniego skoku cen ropy naftowej Wydobycie ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej zostało przywrócone w 84%. Ograniczenia sięgają nadal 0,29 mln bbl/d i niewykluczone, że w tym roku nie uda się w pełni przywrócić wydobycia. 

Zgodnie z ostatnimi danymi EIA zapasy ropy naftowej w USA spadły w skali tygodnia 3,5 mln bbl do 414 mln bbl i jest to najniższy poziom od września 2018 roku. Popyt na paliwa w USA po dwóch tygodniach spadku powraca powyżej 21 mln bbl/d. W ciągu pierwszych trzech tygodni września średni poziom konsumpcji paliw w USA był ponad 2 mln bbl/d (12%) wyższy niż przed rokiem. 

Wsparciem dla cen ropy naftowej jest również sytuacja na europejskim rynku gazu ziemnego. Magazynu gazu w Europie są zapełnione w 72%, natomiast 5-letnia średnia dla tej pory roku to 88%. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl