Aktualności

Benzyna drożeje, diesel bez zmian

REFLEX, 28.03.2024
Zgodnie z kierunkiem zmian cen paliw na rynku hurtowych ceny benzyny na stacjach w dalszym ciągu rosną, natomiast ceny oleju napędowego ustabilizowały się na poziomie z ubiegłego tygodnia. Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,58 zł/l (+8 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,17 zł/l (+8 gr/l), oleju napędowego 6,73 zł/l (+0 gr/l), autogazu – 2,87 zł/l (-2 gr/l). 

 Bieżące ceny powinny pozostać na święta już w większości bez zmian zwłaszcza, jeśli chodzi o olej napędowy czy autogaz, ale takiej gwarancji nie ma w przypadku benzyny. Na części stacji najbliższe dni mogą przynieść wzrosty cen benzyny do 5 groszy na litrze, co w konsekwencji nieznacznie może podnieść średni pozom cen Pb 95 w okolice 6,60 zł/l. Przed rokiem w tygodniu przedświątecznym benzyny i autogaz były droższe odpowiednio o 17 gr/l i 23 gr/l, a olej napędowy o 1 gr/l tańszy. 

 Ropa naftowa

Ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w rejon 86,60 USD/bbl.
W skali tygodnia ropa Brent podrożała około 0,70 USD/bbl.

 Aktualnie rynek czeka na zaplanowane na 3 kwietnia spotkanie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego OPEC+. Tymczasem w lutym produkcja ropa irańskiej wzrosła 23% r/r (ok. 0,6 mln bbl/d) do 3,2 mln bbl/d.Iran jest członkiem porozumienia OPEC+ ale nadal wyłączonym z utrzymywania limitów produkcji. 

 Amerykańskie zapasy ropy naftowej zgodnie z danymi EIA wzrosły w skali tygodnia 3,2 mln bbl do 448,2 mln bbl. Poziom zapasów jest 2% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn zwiększyły się w skali tygodnia 1,3 mln bbl do 232 mln bbl i ich poziom jest 1% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. W pierwszych trzech tygodniach marca amerykańska konsumpcja paliw ukształtowała się na średnim poziomie około 20 mln bbl/d i była 4,6% niższa niż przed rokiem.

źródło: REFLEX