Aktualności
Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych
REFLEX, 19.08.2022/
GAZ-SYSTEM dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego.
Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw toczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych.
Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50% wzrosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawi elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce - powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.
Odbiory techniczne każdej z tłoczni zostały podzielone na dwa etapy, tak aby zachować płynność prowadzonych prac. Ponadto, podczas rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie oraz Goleniowie kluczowym elementem inwestycji było prowadzenie działań inwestycyjnych na czynnym i działającym obiekcie.
Tłocznia gazu w Odolanowie, znajdująca się w woj. wielkopolskim, jest największą tłocznią projektu Baltic Pipe w Polsce.
Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tej tłoczni wrośnie o 30 MW, a przepustowość będzie wynosiła od 280 000 m3/h do 1 380 000 m3/h gazu.
Druga tłocznia gazu zlokalizowana jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Moc tłoczni po zakończeniu rozbudowy wzrośnie o 25 MW.
Trzecią tłocznią gazu Baltic Pipe, budowaną od podstaw, jest tłocznia w Gustorzynie, na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Tłocznia została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o łącznej mocy 20 MW. Ten obiekt będzie sterować przepływami gazu w centralnej Polsce.
Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
źródło: Gaz-System
Reflex: Tańsze wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych
REFLEX, 31.10.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Webinar Istotne zmiany dla branży paliw 7 listopada 2024 r.
REFLEX, 31.01.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Dalsze podwyżki cen paliw na stacjach, ale wciąż taniej niż przed rokiem
REFLEX, 25.10.2024
Czytaj więcej
Grupa ORLEN sfinalizowała jedną z największych transakcji na krajowym rynku OZE
REFLEX, 24.10.2024
Czytaj więcej
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stacjach AVIA w Krakowie dla użytkowników aplikacji AVIA GO
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
Rafineria w Trzebini zasilana OZE
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
Kluczowy etap rozbudowy Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
ORLEN dołączył do Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru
REFLEX, 21.10.2024
Czytaj więcej
Pierwsze monopale dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power gotowe
REFLEX, 21.10.2024
Czytaj więcej