Aktualności

REFLEX: Paliwa coraz tańsze

REFLEX,  24.05.2024
Zgodnie z oczekiwaniami dobiega końca trzeci tydzień obniżek cen paliw na stacjach, ale w ujęciu tydzień do tygodnia skala tego spadku jest najwyższa. Benzyna bezołowiowa Pb95 i olej napędowy tanieją w tym tygodniu średnio 6 groszy na litrze, a benzyna Pb98 i autogaz odpowiednio o 2 i 3 gr/l. 

Średnie ceny w kraju kształtują się na poziomie odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,57 zł/l (-6 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,26 zł/l (-2 gr/l), oleju napędowego 6,58 zł/l (-6 gr/l) i autogazu 2,78 zł/l (-3 gr/l). Od początku maja benzyna bezołowiowa Pb95 i olej napędowy tanieją średnio o 11 i 12 groszy na litrze, a benzyna Pb98 i autogaz odpowiednio o 4 i 6 gr/l.

Na koniec miesiąca ceny powinny jeszcze spadać, choć prawdopodobnie w mniejszej skali niż w tym tygodniu. Spodziewamy się spadku średnich cen w przedziale 3 – 6 groszy na litrze benzyn i oleju napędowego oraz 1 – 2 grosze na litrze autogazu. 

 Ropa naftowa 

W piątek rano ceny lipcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 81 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała 2,6 USD/bbl. Rynek czeka na zaplanowane na 2 czerwca spotkanie OPEC+. Oczekiwane jest przedłużenie aktualnych limitów wydobycia na drugą połowę roku. 

 Rosyjski minister energii poinformował wczoraj, że Rosja zmniejszy dodatkowo produkcję aby zrównoważyć kwietniową nadwyżkę produkcji i przedstawi wkrótce plan kompensacji tej nadwyżki. W kwietniu produkcja ropy rosyjskiej kształtowała się na średnim poziomie około 9,3 mln bbl/d czyli 0,2 mln bbl/d powyżej ustalonego limitu. Cały czas trwają ukraińskie ataki dronów na rosyjską infrastrukturę naftową. Ograniczenia rosyjskich mocy rafineryjnych z powodu ataków mogą już sięgać 1 mln bbl/d czyli blisko 20%.W zasięgu ukraińskich dronów jest już ponad 4,8 mln bbl/d rosyjskich mocy rafineryjnych - 87%. 

 Kazachstan (KazMunaiGaz) przedłużył do końca roku umowę na dostawy ropy naftowej do rafinerii Schwedt ropociągiem Drużba przez Białoruś i Polskę. Umowa zakłada przesył 100 tys. ton miesięcznie. Kazachska ropa KEBCO ma podobne właściwości fizykochemiczne jak rosyjska ropa Urals. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl