Aktualności

REFLEX: Kiedy koniec obniżek na stacjach?

REFLEX, 12.01.2024 
Coraz mniejsze zmiany cen paliw na stacjach w mijającym tygodniu i obserwowany wzrost cen ropy na koniec tygodnia mogą oznaczać koniec obniżek. Przypomnijmy, że od połowy listopada każdego tygodnia informowaliśmy o spadku cen na stacjach wszystkich dostępnych paliw. Obniżek nie zatrzymały także wyższe stawki opłaty paliwowej obowiązujące od 1 stycznia.

Jeśli wzrost cen ropy i paliw na rynku ARA , który obserwujemy w reakcji na naloty (ze strony USA i ich sojuszników) na cele rebeliantów Huti w Jemenie, w odwecie za ataki na statki na Morzu Czerwonym, będzie trwały to seria obniżek cen na stacjach dobiegnie końca. Jednocześnie podkreślamy, że ceny przy dystrybutorach nie muszą rosnąć od początku tygodnia, a wzrosty o ile nastąpią będą uzależnione od skali i tempa ewentualnych podwyżek na rynku hurtowym. 

 Dzisiaj średnie ceny na stacjach kształtują się na poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,24 zł/l (-2 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 6,78 zł/l (-4 gr/l), oleju napędowego 6,40 zł/l (-2 gr/l), autogazu – 2,89 zł/l (-2 gr/l). 

 W przyszłym tygodniu, który zarazem będzie pierwszym tygodniem ferii zimowych, ceny paliw powinny pozostać w większości stabilne. Wyjazdy na zimowy wypoczynek w zakresie kosztów tankowanie będą tańsze niż przed rokiem, choć najwięcej korzyści będą mieli posiadacze diesli. I chociaż olej napędowy jest nadal droższy od benzyny 95 to jedocześnie jego ceny w ciągu roku spadły o 1,23 zł/l. Benzyna Pb95 jest tańsza o 31 gr/l, benzyna Pb98 o 53 gr/l, a LPG o 24 gr/l.    
 
źródło: REFLEX