Aktualności
Prezes UOKiK wydał zgodę warunkową na rynku paliw
REFLEX, 20.02.2024
Spółka Anwim - franczyzodawca sieci stacji benzynowych Moya może przejąć część mienia Elbah II, właściciela stacji w woj. śląskim, pod warunkiem rozwiązania umowy z jednym z franczyzobiorców.
Prezes UOKiK wydał w tej sprawie warunkową zgodę na koncentrację.
Na stronie internetowej Urzędu zamieszczamy informacje na temat wszystkich prowadzonych postępowań w sprawach koncentracji.
Przedmiotem transakcji jest zakup przez Anwim trzech stacji benzynowych należących do spółki Elbah II, w Chorzowie, Radzionkowie i Tarnowskich Górach. W trakcie postępowania Prezes UOKiK zbadał stan konkurencji na lokalnych rynkach w promieniu 2,5 km oraz 5 km od nabywanych stacji. Taki zasięg rynku wynika przede wszystkim z preferencji nabywców paliw. Konsumenci co do zasady wybierają stacje w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy i korzystają z najbliższego punktu przy pokonywanej trasie.
Analiza Urzędu wykazała, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na terenie Radzionkowa i w części miasta mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji. Jeśli dotychczasowi konkurenci połączą swoje potencjały, mogą zaprzestać wzajemnej rywalizacji. Jednocześnie brak będzie na tych rynkach innych podmiotów dysponujących porównywalną siłą. Zapobiegnie temu realizacja warunku nałożonego przez Prezesa UOKiK, czyli rozwiązanie umowy pomiędzy Anwim i Przedsiębiorstwem Handlowo – Usługowym Cagro Tank - franczyzobiorcą stacji przy ul. Kużaja 51 w Radzionkowie. Pozwoli to zachować konkurencję na lokalnym rynku. Cagro-Tank posiada infrastrukturę do prowadzenia stacji paliw, co daje gwarancję kontynuowania dotychczasowej działalności. Przedsiębiorca nie powinien mieć również problemów z ewentualnym zawarciem umowy franczyzowej z innym podmiotem i konkurowaniem ze stacją sieci Moya. Prezes UOKiK nałożył również na Anwim obowiązek przedstawienia informacji dotyczących wykonania warunku w terminie 30 dni od daty jego realizacji lub upływu terminu określonego w decyzji.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez UOKiK postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.
źródło: UOKIK
Stawki opłaty paliwowej na 2025 rok
REFLEX, 10.12.2024
Czytaj więcej
REFLEX: W przyszłym tygodniu zatankujemy taniej.
REFLEX, 06.12.2024
Czytaj więcej
Więcej gazu ziemnego z krajowych złóż – ORLEN zwiększa potencjał wydobywczy
REFLEX 4.12.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Podwyżki cen paliw na stacjach powinny wyhamować.
REFLEX, 29.11.2024
Czytaj więcej
Projekty wodorowe ORLENU wyróżnione
REFLEX, 29.11.2024
Czytaj więcej
Zespół ds. zapewniania bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych i paliw
REFLEX, 27.11.2024
Czytaj więcej
ORLEN wraca do UN Global Compact
REFLEX, 27.11.2024
Czytaj więcej
2 nowe stacje paliw MOYA w Rybniku.
REFLEX, 27.11.2024
Czytaj więcej
REFLEX:Geopolityka winduje ceny paliw
REFLEX, 22.11.2024
Czytaj więcej