Aktualności
PERN i Naftoport: ścisła współpraca w zakresie bezpieczeństwa technologicznego
REFLEX, 5.09.2023
PERN i Naftoport podpisały umowę serwisową, na podstawie której służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu, by utrzymać tą infrastrukturę na jak najwyższym poziomie wydajności i bezpieczeństwa technicznego. Dzięki temu Naftoport i PERN zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski operacji, związanych z przeładunkiem surowca i paliw.
Umowa między spółkami dotyczy remontów i ewentualnych awarii. Realizatorami po stronie PERN będą służby techniczne, które mają wieloletnie doświadczenie w serwisowaniu infrastruktury krytycznej.
PERN dysponuje 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których pojemność wynosi ponad 2,4 mln m³ produktów naftowych i czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m³. Firma zarządza 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych.
– Takie podejście pozwoli naszej spółce zależnej w maksymalnym możliwym stopniu skoncentrować się na podstawowych działaniach związanych ze sprawnym przeładunkiem wielkich wolumenów ropy naftowej i paliw. Obciążenie Naftoportu wzrosło istotnie w związku z wojną w Ukrainie i embargiem na rosyjskie węglowodory – podkreślił Mirosław Skowron, prezes PERN.
Naftoport, należący do Grupy PERN zanotował w I półroczu tego roku rekordowe obroty. Wynik półrocza był lepszy aż o 1 mln ton niż obroty w całym 2019 roku, kiedy w związku z kryzysem chlorkowym przez 46 dni zatrzymane było tłoczenie rurociągiem „Przyjaźń” i dostawy do Polski realizowane były drogą morską.
W I półroczu 2023 roku Naftoport przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw czyli aż o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym czasie do nabrzeży spółki zawinęły aż 222 tankowce, przy 163 statkach w analogicznym okresie 2022.
– Dziś Naftoport działa na maksymalnych obrotach i w dającej się przewidzieć przyszłości ta sytuacja się nie zmieni. Naszym największym zobowiązaniem wobec klientów jest szybki i efektywny rozładunek tankowców z zamówionym przez nich surowcem lub paliwami. Obecnie pracujemy nad rozbudową naszych mocy przeładunkowych, by poprawić elastyczność i bezpieczeństwo prowadzonych na taką skalę operacji – zaznaczył Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.
źródło: PERN
REFLEX: Webinar Istotne zmiany dla branży paliw 7 listopada 2024 r.
REFLEX, 31.01.2024
Czytaj więcej
Nowa stacja paliw MOYA w Zielonej Górze
REFLEX, 4.11.2024
Czytaj więcej
Reflex: Tańsze wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych
REFLEX, 31.10.2024
Czytaj więcej
Grupa ORLEN sfinalizowała jedną z największych transakcji na krajowym rynku OZE
REFLEX, 24.10.2024
Czytaj więcej
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stacjach AVIA w Krakowie dla użytkowników aplikacji AVIA GO
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
Rafineria w Trzebini zasilana OZE
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
Kluczowy etap rozbudowy Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie
REFLEX, 23.10.2024
Czytaj więcej
ORLEN dołączył do Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru
REFLEX, 21.10.2024
Czytaj więcej
Pierwsze monopale dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power gotowe
REFLEX, 21.10.2024
Czytaj więcej