Aktualności

SHELL OGŁASZA ZAMIAR WYCOFANIA SIĘ Z ROSYJSKIEGO RYNKU ROPY I GAZU

BM REFLEX, 11.03.2022
Shell zapowiedział wycofanie się z zaangażowania we wszystkie rosyjskie projekty wydobywcze oraz sprzedaż paliw i olejów. Pierwszym, natychmiastowym krokiem będzie wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy. Shell zamknie również swoje stacje paliw oraz zakład produkujący smary i oleje, a także przestanie sprzedawać paliwa lotnicze w Rosji.

"Mamy świadomość, że nasza decyzja o zakupie rosyjskiej ropy naftowej do produkcji benzyny i oleju napędowego – mimo że podjęta z myślą o bezpieczeństwie dostaw – nie była właściwa i dlatego przepraszamy za nią. Zyski z ograniczonych pozostałych ilości rosyjskiej ropy, którą będziemy przetwarzać, przeznaczymy na specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy. W najbliższych dniach i tygodniach będziemy współpracować z partnerami pomocowymi i organizacjami humanitarnymi, aby ustalić, gdzie najlepiej ulokować środki z tego funduszu, aby złagodzić straszne konsekwencje, jakie ta wojna niesie dla ludności Ukrainy" – powiedział dyrektor generalny Shell, Ben van Beurden.

W związku z obecnym udziałem rosyjskiej energii w gospodarce energetycznej krajów Europy, rządy państw pilnie muszą podjąć ważne decyzje. Ostatnie groźby wstrzymania dostaw do Europy pokazują, jak trudne są wybory i potencjalne konsekwencje, z jakimi się mierzymy, próbując tego dokonać. Shell deklaruje chęć współpracy z rządami. W Shell postanowiliśmy:

-natychmiast zaprzestajemy kupowania rosyjskiej ropy naftowej na rynku spotowym oraz nie będziemy odnawiać kontraktów terminowych; 
-zmieniamy łańcuch dostaw ropy naftowej, aby wyeliminować rosyjskie wolumeny. Zrobimy to tak szybko, jak to możliwe, jednak ze względu na fizyczne położenie i dostępność alternatywnych źródeł zrealizowanie tego celu może potrwać kilka tygodni i doprowadzić do zmniejszenia przepustowości niektórych rafinerii. Ten krok wymaga ważnych decyzji ze strony rządów państw; 
-zamkniemy swoje stacje paliw oraz zakład produkujący smary i oleje w Rosji, a także przestaniemy sprzedawać paliwa lotnicze na terenie tego kraju. Proces ten musimy prowadzić bardzo rozważnie, ale rozpoczynamy go natychmiast;
- rozpoczniemy wycofywanie się z rosyjskich produktów naftowych, gazu ziemnego i LNG. To złożone wyzwanie. Zmiana tej części systemu energetycznego będzie wymagała wspólnych działań rządów, dostawców i odbiorców energii, a zmiana w zakresie dostaw energii potrwa znacznie dłużej. 

"Te wyzwania społeczne uwypuklają dylemat pomiędzy wywieraniem presji na rząd rosyjski w związku z jego okrucieństwami w Ukrainie a zapewnieniem stabilnych, bezpiecznych dostaw energii w całej Europie" – powiedział van Beurden – „Będziemy nadal współpracować z rządami państw, aby pomóc w zarządzaniu potencjalnymi skutkami dla bezpieczeństwa dostaw energii, zwłaszcza w Europie".

źródło: Shell