Aktualności

Sejm za nowelizacją ustawy o zapasach ropy i gazu

REFLEX, 10.07.2025
Sejm znowelizował w środę ustawę o zapasach ropy i gazu, zmieniając mechanizm utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu za granicą oraz podział obowiązków między Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS), importerami lub producentami w obszarze utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy i paliw. 

Zgodnie z nowymi przepisami, przechowywanie zapasów obowiązkowych gazu za granicą – w państwach UE, EOG i EFTA – będzie wymagało zgody właściwego ministra. Na wydanie tej decyzji minister będzie miał 14 dni i będzie musiał zasięgnąć opinii operatora przesyłowego gazu, Gaz-Systemu. Decyzja ministra będzie ostateczna. 

Warunki techniczne magazynowania Warunki techniczne magazynowania za granicą mają być takie, aby pozwalały przesłać całość zapasów do kraju w ciągu 50, a nie 40 dni, jak dotychczas. Nowelizacja wykreśla też z ustawy konieczność rezerwowania zdolności przesyłowej na interkonektorze w przypadku utrzymywania zapasów gazu za granicą. Obecny zapis mówi, że ci, którzy magazynują za granicą, wykorzystują zdolności przesyłowe zarezerwowane na potrzeby dostarczenia całkowitych ilości zapasów obowiązkowych wyłącznie na potrzeby przesłania ich do kraju na wypadek kryzysu, i nie można tej przepustowości wykorzystać w inny sposób. 

Zapasy paliw i ropy

 Ustawa zmienia też przepisy o utrzymywaniu obowiązkowych rezerw ropy i paliw. Obecne przepisy stanowią, że zapasy paliw i ropy mają wystarczać na 90 dni średniej dziennej produkcji lub przywozu, przy czym część z nich utrzymuje – jako tzw. zapasy agencyjne – Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, a resztę importerzy lub producenci w określonej proporcji. Importerzy i producenci muszą obecnie utrzymywać zapasy na 53 dni średniej produkcji lub przywozu. Projekt zakłada, że coraz większą część tego obowiązku będzie przejmować RARS, a poziom obowiązku importerów i producentów będzie stopniowo spadał: do 50 dni od wejścia w życie ustawy, do 47 dni od 30 czerwca 2026 r. i do 45 dni od 30 czerwca 2027 r.