pl

Aktualności

Rozbita międzynarodowa grupa przestępcza zajmująca się oszustwami paliwowymi

BM REFLEX, 19.05.2020
Dzięki współpracy funkcjonariuszy KAS z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z Administracją Finansową Słowacji rozbita została międzynarodowa grupa przestępcza zajmująca się oszustwami paliwowymi. Wstępne szkody z tyt. uszczupleń podatkowych oszacowano na 150 tys. euro. 

Rozpracowana międzynarodowa grupa przestępcza handlowała nielegalnie olejem mineralnym. Przestępczy proceder polegał na fikcyjnej wysyłce olejów smarowych i rozcieńczalników z Polski do Bułgarii, które w rzeczywistości trafiały na Słowację jako paliwo. Jak ustaliła Administracja Finansowa Słowacji, wstępne straty z tytułu uszczupleń podatkowych oszacowano na 150 tysięcy euro. 

 Do rozpracowania grupy doszło m.in. dzięki współpracy Kryminalnego Urzędu Administracji Finansowej Republiki Słowacji z funkcjonariuszami KAS z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku. To jedno z 5 tego typu centrów w Polsce. 

 Do zadań centrum należy obsługa zapytań dotyczących m.in. pojazdów i dokumentów, przewozu towarów w ruchu drogowym czy wiarygodności prowadzonej działalności gospodarczej. W 2019 r. funkcjonariusze KAS pełniący służbę w Polsko Słowackim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku obsłużyli blisko 3,5 tysiąca wniosków wymieniając prawie 10 tys. informacji.

źródło:  KAS