pl

Aktualności

Rozbita grupa przestępcza, wprowadzająca do stacji LPG gaz grzewczy zamiast napędowego

BM REFLEX, 3.12.2019

CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu i przy wsparciu funkcjonariuszy łódzkiej i śląskiej KAS oraz funkcjonariuszy z jednostek podległych KWP w Łodzi rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymani wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez uiszczania należnych opłat i podatków. W akcji, podczas której zatrzymano 11 osób i przeszukano 140 obiektów, wzięło udział 260 funkcjonariuszy.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu prowadzą sprawę, dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz do zasilania silników spalinowych, czyli stanowiący paliwo samochodowe. 

Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT, lub ilość zakupionego gazu, jako paliwa LPG w dokumentacji, była znacznie zaniżona. 

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie kilku województw. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie wynoszące co najmniej 3,3 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej. 

Policjanci CBŚP przeprowadzili działania wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z województw łódzkiego i śląskiego. W akcji, realizowanej na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego udział wzięło 260 funkcjonariuszy (w tym 75 funkcjonariuszy KAS). Zatrzymano 11 podejrzanych i przeszukano ponad 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie. 

Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób.

źródło: KAS