Aktualności

REFLEX:Początek wakacji, początek promocji na stacjach paliw.

REFLEX 23.06.2023
Przedwakacyjny tydzień przyniósł nam wzrost średniej ceny oleju napędowego na krajowych stacjach paliw o 11 gr./l do 6,20 zł/l. Średnia cena benzyny Pb95 utrzymała się na niezmienionym poziomie – 6,50 zł/l. Autogaz potaniał symboliczny 1 gr./l do średniego poziomu 2,89 zł/l. 

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą znacznie tańsze niż przed rokiem. Dokładnie rok temu o tej porze ceny benzyny Pb95 ustanowiły bowiem historyczny rekord na poziomie 7,95-7,97 zł/l. Za litr diesla płaciliśmy średnio 7,92 zł/l. 

Początek wakacji to początek promocji na stacjach paliw. Orlen posiadający największy udział w krajowym rynku detalicznym (24%, ponad 1900 stacji) zdecydował w piątek 23 czerwca o dodatkowym rabacie 30 gr./l. W porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększono miesięczny limit tankowań do czterech po 50 litrów każde. Wakacyjne promocje ogłosiła również sieć stacji paliw Circle K – blisko 400 stacji paliw w Polsce. 

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach poznamy szczegóły „tańszego tankowania” praktycznie na wszystkich stacjach większych operatorów rynku czyli: koncernów krajowych, zagranicznych i niezależnych sieci stacji paliw, posiadach łącznie blisko 60% udziału w krajowym, detalicznym rynku paliw. Mniejsze, prywatne stacje paliw mogą zostać w tej sytuacji zmuszone do obniżki cen paliw na pylonie, w zależności od polityki i promocji na stacjach premium lokalnej konkurencji. 

 Biorąc pod uwagę poziom oferowanych, dodatkowych upustów przy tankowaniu w ramach rozpoczynających się wakacyjnych promocji, można pokusić się o stwierdzenie, że kierowcy (przynajmniej na początku wakacji) zatankują najtaniej od połowy lutego 2022 roku, czyli sprzed ataku Rosji na Ukrainę. 

Ropa naftowa Brent potaniała w skali tygodnia ponad 3 USD/bbl.W piątek rano ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 73 USD/bbl. Rosyjska ropa Urals FOB Rotterdam kosztuje około 55 USD/bbl. W okresie 15-22 czerwca ceny benzyny na europejskim rynku ARA spadły blisko 48 USD/t, natomiast diesla wzrosły 9,75 USD/t. Zapasy diesla i oleju opałowego na europejskim rynku ARA spadły w skali tygodnia 9,5% do najniższego poziomu od stycznia tego roku. W maju( zgodnie z oficjalnymi danymi GAC) Chiny zwiększyły eksport olejów do 598 tys. ton (4,5 mln bbl) wobec 122 mln ton w maju 2022 roku. Oznacza to blisko 5-krotny wzrost wolumenu eksportu w skali roku. Do Belgii w maju trafiło około 120 tys. ton olejów natomiast do Holandii niecałe 80 tys. ton

Komentarz:Rafał Zywert