pl

Aktualności

Reflex:niewielkie podwyżki cen paliw

Reflex 22.04.2022
7,20 zł/l oraz 6,50 zł/l to aktualne średnie ceny diesla i benzyny Pb95 w Polsce. W skali tygodnia diesel podrożał 17 gr./l a benzyna 8 gr./l. Ceny autogazu spadły o 2 gr./l do 3,62 zł/l. Na krajowych stacjach paliw obserwujemy mniejsze, regionalne zróżnicowanie cen paliw niż miało to miejsce jeszcze 2-3 tygodnie temu.  

Do końca kwietnia średnie ceny benzyny Pb95 mogą utrzymać się na zbliżonym poziomie. Olej napędowy natomiast może jeszcze podrożeć około 10-15 gr./l   Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent potaniały w skali tygodnia 8 USD/bbl i w piątek rano ropa Brent kosztuje około 107 USD/bbl. Kwestia embarga na rosyjską ropę naftową jest cały czas aktualna ale oświadczenie Niemiec o całkowitej rezygnacji z zakupów rosyjskiej ropy naftowej do końca tego roku, może sugerować, że wprowadzenia całkowitego embarga w krótkim okresie jest mniej prawdopodobne.   

Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z danymi EIA spadły w skali tygodnia 8 mln bbl do 413,7 mln bbl. Przyczyn spadku należy upatrywać w znacznym wzroście eksportu amerykańskiej ropy naftowej. W skali tygodnia eksport zwiększył się 2,09 mln bbl/d (43%) do 4,27 mln bbl/d i jest to poziom zbliżony do historycznych rekordów. 0,1 mln bbl/d do 11,9 mln bbl/d wzrosła amerykańska produkcja ropy naftowej i jest to poziom 0,9 mln bbl/d wyższy niż przed rokiem.

Komentarz:Rafał Zywert