Aktualności

Reflex: Optymistyczne prognozy przed majówką.

REFLEX, 21.04.2023
Im bliżej majowego weekendu, tym większa szansa na obniżki cen na stacjach, a już na pewno nie powinniśmy zapłacić za paliwo więcej niż na koniec tego tygodnia. Tańszy powinien być zarówno olej napędowy jak i benzyny. 

 Ten tydzień kończymy z cenami na średnim poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,80 zł/l (+0 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,37 zł/l (-1 gr/l), oleju napędowego 6,66 zł/l (-5 gr/l), autogazu 3,08 zł/l (-1 gr/l). 

 Z przeprowadzonego w tym tygodniu monitoringu cen na stacjach widać, że podwyżki cen benzyny wyhamowały, a obniżki cen diesla zaczęły się pogłębiać. Spadki hurtowych cen paliw na rynku krajowym odnotowane w tym tygodniu, dają z kolei przestrzeń do co najmniej kilkunastu groszowych obniżek cen paliw na stacjach przed majowym weekendem. 

 Ostatecznie to, tak jak głębokie obniżki cen na stacjach zanotujemy, będzie zależało od tego czy obniżone ceny paliw w hurcie utrzymają się przynajmniej przez pierwszą połowę kolejnego tygodnia. W przypadku powrotu dynamicznych podwyżek na rynek hurtowy skala obniżek w detalu będzie ograniczona.

 Ropa naftowa 

 Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę Brent kończą tydzień blisko 5-dolarowym spadkiem. W piątek rano ropa Brent kosztuje niecałe 81 USD/bbl i jest najtańsza od końca marca. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie w okolice 55 USD/bbl. 

 Zgodnie z danymi chińskiej GAC w marcu import rosyjskiej ropy naftowej do Chin osiągnął nowy historyczny rekord 2,27 mln bbl/d (9,61 mln ton).Chiny pozostają największym odbiorcą rosyjskiej ropy naftowej a Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin przed Arabia Saudyjską i Irakiem. Udział rosyjskiej ropy naftowej w chińskiej strukturze importu sięgnął 18%. W I kwartale tego roku Chiny zwiększyły zakupy ropy rosyjskiej o 33% w porównaniu z I kwartałem 2022. 

 Zapasy diesla i oleju opalowego na europejskim rynku ARA spadły kolejny tydzień z rzędu, ale ich poziom jest 64% wyższy niż przed rokiem. Import diesla, w związku z zakończeniem strajków pracowników sektora naftowego, zwiększyła Francja pozostająca największym na świecie importerem tego paliwa. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl