pl

Aktualności

Reflex: Nowy rekord cen benzyny w przyszłym tygodniu?

13.05.2022
Na rynku ropy sytuacja pozostaje bardzo zmienna. Nie ma ostatecznej zgody na embargo ropy z Rosji, OPEC i MAE po raz kolejny tną prognozy popytu na ropę na ten rok. Z jednej strony są niepokoje związane wojną w Ukrainie. Z drugiej strony rosnąca inflacja i pandemia covid w Chinach powodują, że popyt może spadać. W tym tygodniu na rynkach światowych drożeją zwłaszcza benzyny i ten wzrost zaczynamy odczuwać już w kraju. 

Podwyżki cen na stacjach, które rozpoczęły się jeszcze w kwietniu teraz stają się coraz bardziej dotkliwe. W ciągu ostatniego miesiąca benzyna 95 na stacjach zdrożała średnio 51 groszy na litrze i mimo to jest jeszcze miejsce na dalsze podwyżki cen w kolejnym tygodniu. I niestety mówimy o kolejnym wzroście do 20 groszy na litrze. 
 W przypadku oleju napędowego może powtórzyć się sytuacja z tego tygodnia, czyli kilkugroszowe obniżki cen. 

 W tej sytuacji ceny benzyny osiągną lub przebiją poziom z początku marca br., kiedy za litr płaciliśmy średnio 7,05 zł/l.

 Aktualnie ceny paliw kształtują się na średnim poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 6,91 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 7,25 zł/l, olej napędowy 7,37 zł/l, a autogaz 3,61 zł/l. W ciągu tygodnia ceny benzyny wzrosły odpowiedni o o21 i 24 gr/l, olej napędowy taniał średnio o 7 gr/l, a ceny autogazu spadły o 1 gr/l. 

Na części stacji ceny benzyny 95 oktanowej już w tym tygodniu osiągnęły lub przekroczyły poziom 7 zł/l i stacji takich będzie z pewnością przybywało. Coraz mniejsze będą też różnice między cenami benzyny i diesla. 

 Na rynku autogazu mimo rosnących cen w hurcie, w detalu ceny w większości pozostają stabilne, na niektórych stacjach nawet spadają. Wydaje się jednak, że kontynuacja podwyżek na rynku hurtowym, może wkrótce wpłynąć na poziom cen LPG na stacjach. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Źródło: www.reflex.com.pl