Aktualności

REFLEX: Koniec obniżek cen na stacjach?

REFLEX, 29.09.2023
Wszystko wskazuje na to, że ostatni tydzień września w wyniku stabilizacji cen na rynku hurtowym, jest ostatnim tygodniem obniżek cen benzyny o diesla na stacjach. Niestety wciąż są obserwowane podwyżki cen autogazu.

Chociaż wiele stacji sprzedaje podstawowe paliwa w cenach 5,99 zł/l (lub nieco niżej tego poziomu), to średni poziom cen w kraju prawdopodobnie nie spadnie już poniżej 6 zł/l. Średnie ceny paliw (na dzień 29.09.2023 ) wynoszą odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,04 zł/l (-4 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 6,78 zł/l (-5 gr/l), oleju napędowego 6,08 zł/l (-1 gr/l) , autogazu – 2,97 zł/l (+9 gr/l). 

 Nie wykluczamy, że w październiku ceny hurtowe, zwłaszcza oleju napędowego, będą powoli rosły, co jednak nie powinno wpłynąć na skokowy wzrost cen na stacjach. Tak jak w całym wrześniu możemy jednak notować podwyżki cen autogazu. 

 Ropa naftowa

 Ceny listopadowej serii kontraktów na ropę Brent kończą tydzień ustanowieniem nowych tegorocznych maksimów w rejonie 97,70 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 96 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent podrożała nieco ponad 2 USD/bbl. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły powyżej 86 USD/bbl i są najwyższe od czerwca 2022 roku. 

 Zapasy diesla i oleju opalowego na rynku ARA wzrosły w skali tygodnia 4,1% do 1,991 mln ton. Poziom zapasów jest niecałe 10% wyższy niż przed rokiem. Minister energetyki Rosji zasugerował, że nie ma co liczyć na szybkie zniesienie zakazu eksportu rosyjskich paliw. Dla światowego rynku handlu olejem napędowym oznacza to brak blisko 1 mln bbl/d rosyjskiego diesla (3,6% światowej konsumpcji). We wrześniu eksport rosyjskiego diesla zgodnie z danymi S&P Global kształtował się na średnim poziomie 0,67 mln bbl/d co oznacza spadek o 44% w porównaniu z rekordowym poziomem z marca tego roku – 1,2 mln bbl/d. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert Źródło: www.reflex.com.pl