Aktualności

REFLEX: Ceny paliw mogą wzrosnąć. Ruszają wakacyjne promocje

REFLEX, 28.06.2024 
6,47 zł/l i 6,49 zł/l to aktualne średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego w kraju. Autogas potaniał w skali tygodnia symboliczny 1 gr./l do średniego poziomu 2,69 zł/l. 

 Początek tegorocznych wakacji będzie nieco droższy dla kierowców tankujących olej napędowy gdyż litr tego paliwa jest około 30 groszy droższy niż przed rokiem. Poziom cen benzyn z kolei jest zbliżony do ubiegłorocznego. 

 Lipiec może przynieść wzrost średniego poziomu cen detalicznych benzyny i diesla o 5-10 gr./l. 

 Wraz z końcem czerwca ruszają jednak wakacyjne promocje, dzięki którym benzynę i olej napędowy można zatankować 20-45 gr./l taniej. Promocje ogłosiły wszystkie największe krajowe sieci stacji paliw, czyli: Orlen, Bp, Shell, Circle K. Jest to ponad 40% całkowitej liczby stacji paliw w Polsce.  

 W dalszym ciągu wakacyjne tankowanie będzie znacznie tańsze niż w rekordowym roku 2022. Dla przypomnienia na koniec czerwca 2022 roku średnia cena benzyny Pb95 w Polsce wynosiła 7,82 zł/l, natomiast diesla 7,88 zł/l.   Aktualnie średnia cena benzyny Pb95 w UE to 7,10 zł/l (1,65 EUR/l), z kolei diesla 6,77 zł/l (1,57 zł/l).Amerykanie z kolei płaca obecnie średnio 3,438 USD za galon benzyny (3,66 zł/l) i 3,769 USD za galon diesla (4,01 zł/l).   

Ropa naftowa

Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w rejon 87 USD/bbl i są najwyższe od końca kwietnia. W skali tygodnia ropa Brent podrożała ponad 1,5 USD/bbl i jest to trzeci z rzędu tydzień wzrostu cen. 

 Na pierwszy plan chwilowo wraca geopolityka. Rynek spekuluje na temat eskalacji konfliktu Izrael-Hamas.
  Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu sankcji na 3 kolejne firmy i 11 tankowców transportujących irańską ropę naftową i produkty petrochemiczne. Sankcje to odpowiedź USA na dalszy rozwój irańskiego programu nuklearnego. W maju produkcja ropy irańskiej kształtowała się na poziomie 3,2-3,3 mln bbl/d i była około 0,5 mln bbl/d wyższy niż przed rokiem. Iran pozostaje członkiem porozumienia OPEC+, ale kraj ten nie jest objęty limitami wydobycia. 

 Indie w maju zgodnie z oficjalnymi danymi PAAC (Petroleum Planning and Analysis Cell) zwiększyły eksport średnich destylatów o 13,4% m/m do 3 mln ton. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku Indie wyeksportowały 14,83 mln ton średnich destylatów co oznacza wzrost 4,2% r/r. Indie są aktualnie czwartym największym dostawcą diesla do Europy po Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i USA  

 Komentarz: Rafał Zywert