Aktualności

PERN rozbuduje nadmorski hub paliwowy w Dębogórzu

REFLEX,  12.06.2024
PERN S.A. i konsorcjum spółek Mostostal Warszawa i Mostostal Płock podpisały umowę o wartości prawie 150 mln zł na budowę trzech zbiorników magazynowych na olej napędowy. Dzięki tej inwestycji pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu powiększy się o kolejne 150 tys. m³. To kolejny etap rozbudowy tego nadmorskiego hubu paliwowego, zaliczanego do infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów sąsiednich. Projekt ten wpisany został do programu rozbudowy infrastruktury krytycznej. 

 4 czerwca 2024 roku PERN S.A. podpisał umowę z konsorcjum spółek Mostostal Warszawa S.A. i Mostostal Płock S.A. na budowę kolejnych zbiorników na olej napędowy w Bazie Paliw nr 21 w Dębogórzu. Prace inwestycyjne dotyczą wybudowania trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. m³ każdy, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przeznaczonych do przechowywania produktów naftowych. 

 Termin zakończenia inwestycji został zaplanowany na 2025 rok, a wartość kontraktu sięga 148 mln zł. Inwestycja jest odpowiedzią spółki na potrzeby rynku i oczekiwania klientów, którzy w coraz większym stopniu dywersyfikują dostawy surowca. Nowa infrastruktura pozwoli na przechowywanie zapasów interwencyjnych oraz bardziej elastyczny obrót paliwami. Jest także jednym z elementów wzmacniania niezależności energetycznej Polski. 

 – Konsekwentna rozbudowa strategicznej infrastruktury nadmorskiej PERN jest elementem naszej strategii rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnej logistyki naftowej i dostępności paliw na terenie całej Polski. Dlatego tym bardziej cieszę się, że projekt rozbudowy naszej bazy paliw w Dębogórzu prowadzimy ze sprawdzonymi partnerami, którzy realizowali już dla nas podobne zadania w przeszłości – mówi Daniel Świętochowski, Prezes Zarządu PERN S.A. 
 
– Zaufanie Klientów, którzy wracają do Mostostalu Warszawa z kolejnymi zamówieniami, jest najlepszym dowodem wysokiej jakości naszych prac – mówi Jorge Calabuig Ferre, Wiceprezes Zarządu Mostostal Warszawa S.A. – W ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg zbiorników w kilku bazach PERN. Obecne zadanie jest kolejnym strategicznym dla polskiego rynku projektem, które zrealizuje nasz zespół najlepszych inżynierów. 

 – To kolejne zadanie, które zrealizujemy w konsorcjum Mostostalu Warszawa i Mostostalu Płock – dodaje Jacek Szymanek, Prezes Zarządu Mostostal Płock S.A. 

– To przykład dobrej współpracy i efektu synergii, który wynika z konsolidacji w ramach naszej Grupy Kapitałowej. Pojemność Bazy Paliw w Dębogórzu wynosi 360 tys. m³. Baza ta pełni funkcję kluczowego ogniwa dla zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. 

 Konsorcjum spółek Mostostal Warszawa S.A. i Mostostal Płock S.A. to doświadczone firmy z sektora budownictwa przemysłowego. W latach 2021-2022 Mostostal zrealizował z sukcesem kontrakt z PERN obejmujący budowę 7 zbiorników o pojemności 32 tys. m3 każdy: na terenie Bazy Paliw nr 1 w Koluszkach (3 zbiorniki), Bazy Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej (3 zbiorniki) oraz Bazy Paliw nr 21 w Dębogórzu (1 zbiornik). 

 Zgodnie z planem inwestycyjnym PERN, inwestycje rzeczowe na 2024 rok wyniosą prawie 450 mln zł, a remonty – około 90 mln zł. W planach na ten rok PERN ma łącznie około 400 nowych zadań z Planu Inwestycyjnego oraz Planu Remontów, w tym kilka kluczowych inwestycji, do których zalicza się właśnie rozwój bazy w Dębogórzu. 

 PERN jest liderem logistyki naftowej i paliwowej w Polsce, spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną, która gwarantuje bezpieczeństwo naszego kraju. Dysponuje w całej Polsce 19 bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie około 2,65 mln m³ i 4 bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m³.

źródło:  PERN