pl

Aktualności

Mniejsze ryzyko geopolityczne, tańsza ropa naftowa.

BM REFLEX, 10.01.2020
Koniec tygodnia przynosi uspokojenie nastrojów na rynkach, choć i tak wszyscy będą się zastanawiać, czy w to koniec odwetu Iranu i czy nie wydarzy się nic niepokojącego w relacjach na Bliskim Wschodzie. To co istotnie dla rynku ropy i cen surowca, a więc dostawy ropy przez Cieśninę Hormuz, nie zostało zagrożone. Dlatego dzisiaj ceny ropy są niższe niż przed ubiegłotygodniowym atakiem, w którym zginął irański przywódca Qasemi Soleimani. Można powiedzieć, że napięcia na Bliskim Wschodzie nie są niczym nowym, szczególnie po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego, ale zawsze kończą się zwyżką cen ropy naftowej. Nie inaczej było i tym razem. Dwukrotnie w ostatnich dniach ceny ropy Brent przekroczyły poziom 70 USD/bbl.

Krótkotrwały wzrost cen ropy, o ile wpłynął na wahanie cen na rynku hurtowym, to jego skutki nie przeniosły się na stacje paliw, a zmiany które mogliśmy zaważyć na stacjach to jeszcze efekt zmian na rynku hurtowym z końca grudnia. 

Ceny paliw kształtują się ocenie (9.01.2020 r.) na następujących poziomach: dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,99 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,32 zł/l, oleju napędowego – 5,22 zł/l i autogazu 2,41 zł/l i są średnio wyższe o 1 – 2 grosze na litrze wobec poziomów z początku roku. 

Rozpoczyna się sezon wyjazdów na ferie i od razu da się zauważyć, że wyjazdy będą droższe. Ceny paliw są bowiem wyższe niż przed rokiem odpowiednio: benzyn o 20 – 21 gr/l, oleju napędowego o 19 gr/l i LPG o 11 gr/l. 

W mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 notujemy w województwach pomorskim, łódzkim i dolnośląskim ok. 4,94 - 4,96 zł/l, natomiast najmniej olej napędowy kosztuje w województwie łódzkim, pomorskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim ok. 5,14 – 5,19 zł/l. Najdroższą benzynę 95 oktanową zatankujemy w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim, małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim po 5,01 – 5,02 zł/l, a diesla w małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim po 5,26 – 5,27 zł/l. Najmniej za litr autogazu zapłacimy w województwie zachodniopomorski i łódzkim po 2,34 – 2,36 zł, natomiast w województwie mazowieckim litr autogazu kosztuje najwięcej bo średnio 2,47 zł. 

Komentarz: Urszula Cieślak BM REFLEX