Aktualności

BM Reflex: Wyraźny wzrost cen benzyny i diesla na stacjach. Benzyna najdroższa od września 2014 roku.

BM REFLEX, 18.06.2021
Od marca nie notowaliśmy tak gwałtownych zmian średniego poziomu cen benzyn i oleju napędowego na stacjach jak w tym tygodniu. Średnie ceny benzyn i oleju napędowego w kraju wzrosły bowiem od 6 do 8 groszy na litrze. Jedynie w przypadku LPG średnia cena spadła o 1 grosz na litrze, ale wynika to z faktu, że na części stacji gaz taniał średnio o 7 gr/l, a na części ponownie odnotowaliśmy podwyżki do 5 gr/l. 

 Ceny w kraju na dzień 17 czerwca kształtują się na następującym poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 - 5,34 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,64 zł/l i oleju napędowego - 5,28 zł/l i autogazu 2,29 zł/l. 

 Za benzynę płacimy teraz najwięcej od września 2014 r, a za olej napędowy najwięcej od listopada 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy podwyżek nie dało się uniknąć, że względu na sukcesywny wzrost cen hurtowych od początku czerwca. W tym okresie benzyna bezołowiowa 95 w hurcie zdrożała o 23 grosze na litrze, a olej napędowy o blisko 19 groszy na litrze. To pokazuje, że po aktualnej korekcie cen na stacjach, wciąż pozostaje miejsce do dalszego wzrostu cen w detalu. Te możemy zaobserwować w kolejnym tygodniu, a skala podwyżek może wynieść 5-10 gr/l. 


 Ropa naftowa 
Po wzroście w połowie tygodnia ceny ropy Brent wróciły dzisiaj do poziomu poniżej 72,50 USD/bbl, tj. w okolice poziomów z ostatniego tygodnia. Spadkom cen ropy naftowej towarzyszy silne umocnienie dolara po środowych komunikatach FOMC .Fed zasygnalizował rynkom możliwe zmiany w długookresowej polityce monetarnej.

Tymczasem amerykańska EIA poinformowała o spadku zapasów ropy naftowej w ubiegłym tygodniu o 7,4 mln bbl do 466,7 mln bbl a ich poziom jest obecnie 5% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. O 2 mln bbl do 243 mln bbl zwiększyły się z kolei rezerwy benzyn. Pozytywnie wypadły odczytu popytowej strony rynku. Konsumpcja benzyn wzrosła w skali tygodnia 10% do 9,36 mln bbl/d. 

 Optymizmu na rynku nie dodaje pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii, która 17 czerwca potwierdziła 11 007 nowych infekcji COVID-19, najwięcej od 19 lutego. Póki co oczekiwania wobec globalnego ożywienia popytu pozostają nienaruszone.

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert Źródło: www.reflex.com.pl