Aktualności

BM Reflex: To jeszcze nie koniec podwyżek cen na stacjach

BM REFLEX,  5.03.2021
Początek nowego miesiąca przynosi kontynuację wcześniejszych podwyżek cen paliw na stacjach średnio o 2 – 3 grosze na litrze, tak że średnio benzyna bezołowiowa 95 w detalu kosztuje aktualnie 4,98 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 5,27 zł/l, olej napędowy 4,97 zł/l, a autogaz 2,50 zł/l. 

 W porównaniu do podwyżek z II połowy lutego te ostatnie są już zdecydowanie mniejsze, co nie oznacza, że to koniec wzrostu cen w detalu. Tu bowiem względu na decyzję OPEC + z 4 marca i ponowny wzrost cen ropy Brent w okolice 68 USD/bbl przy osłabieniu złotego wobec USD możemy obserwować kolejne podwyżki cen już w następnym tygodniu. W ich efekcie średni poziom cen Pb 95 i diesla przekroczy poziom 5 zł/l i w przypadku benzyny byłby to wówczas poziom najwyższy od września 2019 roku. 

 Brak decyzji odnośnie tego, jak OPEC+ zachowa się w kolejnych miesiącach, powoduje, że po obecnym wzroście ceny ropy mogą ponownie spaść, a to z kolei powinno uspokoić sytuacje na krajowym rynku paliw. 

 Ropa Naftowa 

Pierwszy tydzień marca na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem oczekiwania na decyzję OPEC+. Ceny majowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły w piątek rano w rejon 68 USD/bbl, ustanawiając tym samym nowe tegoroczne maksima. 

 OPEC+ postanowił zaczekać kolejny miesiąc z większymi zmianami polityki podażowej. Cięcia produkcji w łącznej skali nieco ponad 8 mln bbl/d będą obowiązywały nie do końca marca, lecz do końca kwietnia. Arabia Saudyjska tym samym utrzyma do końca kwietnia dodatkowe cięcia produkcji w wielkości 1 mln bbl/d. Koalicja OPEC+ zgodziła się jednak na niewielki wzrost wydobycia przez Rosję i Kazachstan odpowiednio w wielkości 130 tys.bbl/d i 20 tys/bbl/d.

 Kolejne posiedzenie OPEC zaplanowane jest na 1 kwietnia. Mimo decyzji OPEC+ wydaje się, ze dalsze, dynamiczne wzrosty cen w krótkim terminie są mniej prawdopodobne. Rynek zdaje sobie sprawę, że OPEC+ w końcu podejmie decyzje o systematycznym zwiększaniu wydobycia. Poza tym nie wszyscy członkowie koalicji OPEC+ ze spokojem spoglądają na ustępstwa wobec Rosji w kontekście kolejnego zwiększenia wydobycia. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert BM REFLEX