pl

Aktualności

BM Reflex: stabilizacja cen paliw

BM Reflex 10.09.2020
5,72 zł/l to nadal średnia cena benzyny Pb95 na krajowych stacjach paliw i jest to poziom, który nieprzerwanie obserwujemy od końca lipca. Olej napędowy natomiast podrożał w skali tygodnia symboliczny 1 gr./l do średniego poziomu 5,47 zł/l. Średnia cena autogazu z kolei to obecnie 2,80 zł/l co oznacza wzrost o 3 gr./l w skali tygodnia.
 Stabilizacja cen hurtowych i konsolidacja cen ropy naftowej powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w utrzymaniu stabilnych poziomów cen paliw na krajowych stacjach przynajmniej w kolejnym tygodniu. 

 W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje około 72,70 USD/bbl i jest to poziom zbliżony do ubiegłotygodniowego. Chwilowy wzrost zmienności na rynku wywołały informacje z Chin. Władze Chin poinformowały o planach uwolnienia rezerw strategicznych ropy naftowej w celu obniżenia kosztów surowców. 

 Amerykańska EIA spodziewa się utrzymania średnich cen ropy naftowej Brent w IV kwartale tego roku na poziomie 71 USD/bbl. Zdaniem EIA w sierpniu światowa konsumpcja paliw osiągnęła poziom 98,4 mln bbl/d jednak nadal jest blisko 4 mln bbl/d niższa w porównaniu z sierpniem 2019.W 2022 roku światowa konsumpcja paliw ma wzrosnąć 3,6 mln bbl/d do średniego poziomu 101 mln bbl/d.

 W dalszym ciągu ograniczenia wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej po przejściu huraganu Ida sięgają 1,39 mln bbl/d czyli ponad 76%. Pełne przywrócenie produkcji może potrwać do końca września.

Komentarz: Rafał Zywert BM Reflex