pl

Aktualności

BM Reflex: Poza LPG ceny paliw niemal bez zmian

BM REFLEX, 14.02.2020
• Tydzień kończymy symbolicznymi spadkami cen benzyn i oleju napędowego i nieco większą korektą w dół w przypadku autogazu na stacjach. 
• Po pięciu z rzędu tygodniach obniżek benzyna jest tańsza zaledwie 1,5 %, olej napędowy o niecałe 2 %, a autogaz o 5,4 %. 

Ceny paliw kształtują na poziomie odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 4,92 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,24 zł/l, oleju napędowego – 5,12 zł/l i autogazu 2,28 zł/l. 

Mimo, że średnie ceny w kraju nie wskazują na wyraźne zmiany cen na stacjach, to tak właśnie jest. Lokalnie ceny w skali tygodnia, niestety na małej liczbie stacji, spadły nawet o kilkanaście groszy na litrze. To może być zapowiedź większych zmian w następnym tygodniu.
Taka sytuacja powoduje, że między najniższymi a najwyższymi cenami tych samych paliw sięga ponad 40 gr/l. O ile czekamy na spadek cen w detalu, to na rynku hurtowym niemal od początku lutego ceny pozostają stabilne, możliwością korekty w górę. To może być powód, dla którego właściciele stacji nie obniżają dzisiaj cen, tak aby po ewentualnych pierwszych większych podwyżkach w hurcie utrzymać ceny na stacjach na niezmienionym poziomie.

Koniec tygodnia przynosi niewielkie podwyżki w hurcie, ale ich kontynuacji nie możemy być pewni. Podstawowym czynnikiem determinującym zachowanie rynku pozostaje kwestia następstw po rozwoju epidemii koronawirusa z Chin. Problemem wciąż pozostaje niepewna perspektywa dla rozwoju globalnej gospodarki. 

W kontekście rynku ropy swoje prognozy popytu na surowiec w 2020 roku obniżyły już OPEC i IEA. Na początku marca zapadnie ostateczna decyzja OPEC +o zwiększeniu już istniejących ograniczeń w wydobyciu surowca. 

Tymczasem jak podał Departament Energii USA podał, że zapasy ropy wzrosły o 7,46 mln bbl (prognoza +2,9 mln bbl), natomiast poziom zapasów benzyn zmalał o 0,1 mln bbl (prognoza + 0,7 mln bbl) i destylatów o 2 mln bbl (prognoza -0,6 mln bbl). 

Komentarz: Urszula Cieślak BM REFLEX .