Aktualności

BM Reflex: Ostatnie dni wakacji pod znakiem wyższych cen paliw.

BM REFLEX, 28.08.2020
Ostatni tydzień wakacji przynosi kontynuację podwyżek detalicznych cen benzyny i diesla. Aktualnie za benzynę bezołowiową 95 płacimy 4,50 zł/l, bezołowiową 98 – 4,81 zł/l, olej napędowy– 4,41 zł/l i autogaz 2,01 zł/l, co oznacza wzrost cen benzyn średnio o 3 - 4 gr/l, oleju napędowego o 2 gr/l. Na niezmienionym poziomie pozostała cena LPG, choć ten akurat na części stacji symbolicznie taniał. 

 Mimo sukcesywnych podwyżek cen paliw od początku wakacji średni poziom cen w okresie lipiec – sierpień w porównaniu do cen w ubiegłym roku był niższy odpowiednio o 77 gr/l dla Pb95, 76 gr/l dla Pb98, 75 gr/l dla diesla i o 4 grosze dla autogazu. To oznacza że wydatki na tankowanie podczas wakacyjnych podróży w tym roku były niższe o około 14 – 15 % dla benzyny, 15 % dla oleju napędowego i 2 % dla autogazu. 

 Wzrost cen ropy w oczekiwaniu na przejście huraganu Laura zauważyliśmy w cenach hurtowych, jednak już dzisiaj widać, że przy obecnych zapasach surowca i paliw w USA oraz przy braku większych szkód w amerykańskiej infrastrukturze naftowej, wzrost ten był krótkotrwały. 

 W następnym tygodniu ceny hurtowe mogą ponownie spaść, jednak na stacjach ceny mogą rosnąć. W ostatnich kilkunastu dniach podwyżki cen obserwowaliśmy w większym stopniu na stacjach koncernów niż na stacjach niezależnych. Spodziewamy się, że to właśnie na tych stacjach ceny benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć.

 Ropa naftowa 

Ostatni tydzień sierpnia spowodował chwilowy wzrost cen październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent powyżej 46 USD/bbl, z powodu oczekiwanego zagrożenia dla amerykańskiej infrastruktury naftowej ze strony huraganów. 

 Mimo obaw huragan Laura nie wyrządził większych szkód w amerykańskiej infrastrukturze naftowej i w piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje około 45 USD/bbl – jest to poziom 0,7 USD/bbl wyższy niż przed tygodniem. W czwartek po południu w USA do pracy zaczęły powracać główne terminale eksportowe (Port Houston i Arthur).W piątek rozpocznie się przywracanie pracy w największych rafineriach. Redukcja wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganów sięgnęła ponad 1,5 mln bbl/d czyli ponad 80% wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej i około 14% całkowitej produkcji ropy naftowej w USA. Dodatkowo ponad 9 rafinerii zostało zmuszonych do ograniczenia mocy przerobowych w łącznej skali 3 mln bbl/d co odpowiada około 15% amerykańskich mocy rafineryjnych. Z pewnością znajdzie to swoje odzwierciedlenie w przyszłych cotygodniowych raportach API i EIA na temat zmiany zapasów, popytu i produkcji ropy naftowej w USA, ale nie powinno w istotny sposób wpłynąć na zmiany cen ropy naftowej. 

Tymczasem zgodnie z danymi EIA w tygodniu kończącym się 21 sierpnia amerykańska konsumpcja paliw wzrosła w skali tygodnia 2,5 mln bbl/d do 19,6 mln bbl/d i jest to najlepszy tygodniowy odczyt konsumpcji od połowy marca. W dalszym ciągu jednak amerykański popyt na paliwa jest 11% niższy niż przed rokiem. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert BM REFLEX