pl

Aktualności

BM Reflex Niższy VAT na paliwa szansą na spadek cen paliw na stacjach.

BM REFLEX, 7.01.2022
Początek stycznia utrwala niższe ceny paliw na stacjach. Na części z nich nie odnotowaliśmy zmian w stosunku do końca roku, a na części pogłębienie spadków. Średnie ceny paliw w tym tygodniu spadły od 1 do 3 groszy na litrze i na dzień 5-01-2022 r. wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,73 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (-2 gr/l), dla oleju napędowego – 5,75 zł/l (-1 gr/l) i autogazu – 3,16 zł/l (-3 gr/l).

W następnym tygodniu ceny paliw powinny utrzymać się blisko aktualnych poziomów, niezależnie od poziomów cen na rynku hurtowym. Tu z kolei rośnie ryzyko podwyżek spowodowane wzrostem cen ropy Brent do poziomu powyżej 80 USD/bbl. 

Jeśli notowane w pierwszym tygodniu stycznia podwyżki cen hurtowych będa kontynuowane, to za kilka - kilkanaście dni ceny paliw na stacjach mogą zacząć rosnąć. 

Szansą na niższe ceny paliw na stacjach staje się zapowiedź obniżenia stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się automatycznie na obniżkę cen paliw na stacjach. Przy obecnym poziomie cen hurtowych ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o około 70 groszy na litrze. Decyzje zapadną w przyszłym tygodniu.   

Pierwszy tydzień 2022 roku przynosi wzrost cen ropy naftowej Brent w rejon powyżej 80 USD/bbl. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie OPEC+. OPEC+ (23 producentów ropy naftowej) zgodnie z oczekiwaniami zdecydował o zwiększeniu podaży ropy naftowej w lutym o 0,4 mln bbl/d co oznacza, że pozostanie jeszcze do przywrócenia około 3 mln bbl/d - wiosną 2020 roku OPEC+ podjął decyzję o cięciach produkcji w wysokości 9,7 mln bbl/d. 

Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowano na 2 lutego i wówczas poznamy decyzję odnośnie marcowego limitu wydobycia. Amerykański Instytut Naftowy (API) poinformował z kolei o spadku zapasów ropy naftowej w USA w skali tygodnia o 6,43 mln bbl.   


Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl