Aktualności

BM Reflex: Na tańsze paliwa poczekamy.

BM REFLEX, 27.08.2021
Krótkotrwały spadek cen ropy z ubiegłego tygodnia, o ile przełożył się na spadek cen w hurcie, to był niewystarczający, aby obniżki dotarły na stacje. Szybkie odbicie cen ropy w górę spowodowało, że na koniec tego tygodnia ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego ponownie wzrosły i są wyższe o ponad 6 groszy na litrze niż w ubiegły piątek.  
W tej sytuacji średnie ceny tych paliw utrzymały się na niezmienionym poziome tj odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,72 zł/l, bezołowiowej 98 – 5,95 zł/l, dla oleju napędowego - 5,42 zł/l i autogazu - 2,77 zł/l.

 Średnio o 5 groszy na litrze wzrosła w mijającym tygodniu cena LPG na stacjach. Skala średniego wzrostu cen nie odzwierciedla jednak w pełni sytuacji na rynku autogazu. Na większości stacji należących do niezależnych operatorów ceny w tym tygodniu nie rosły, a na stacjach koncernów krajowych i zagranicznych rosły o 10, a nawet 15 groszy na litrze. 

 Przełom sierpnia i września nie przyniesie zmiany tendencji na rynku detalicznym. O ile ceny autogazu na stacjach niezależnych mogą rosnąć, to ceny benzyny i oleju napędowego będą pozostawać na zbliżonym poziomie. 

 Ropa naftowa 

 Ostatni tydzień sierpnia upływa pod znakiem dynamicznej korekty ostatniej fali spadku cen ropy naftowej. Notowania październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent z poziomu 64,60 USD/bbl wzrosły w rejon 72 USD/bbl. Aktualnie uwaga rynku przesunie się w stronę rozpoczynającego się sympozjum w Jackson Hole – rynki finansowe liczą, na dalsze wskazówki dotyczące planowanego kształtu polityki pieniężnej w USA. Dla rynku ropy naftowej ważniejsze może być jednak zaplanowane na 1 września spotkanie OPEC+. 

 Tymczasem zgodnie z tygodniowymi danymi EIA zapasy ropy naftowej w USA spadły w skali tygodnia 3 mln bbl do 432,6 mln bbl i jest to poziom 6% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Na niezmienionym poziomie 11,4 mln bbl/d utrzymał się poziom wydobycia ropy naftowej. W dalszym ciągu pozytywnie zaskakuje popytowa strona rynku amerykańskiego. Średniotygodniowy poziom konsumpcji wszystkich paliw wzrósł do 21,8 mln bbl/d i jest to najwyższy średniotygodniowy odczyt konsumpcji od początku marca 2020 roku. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert Źródło: www.reflex.com.pl