pl

Aktualności

BM Reflex: Drożeje LPG i diesel

BM Reflex, 06.12.2019
Początek grudnia przyniósł nam dalsze podwyżki detalicznych cen oleju napędowego. Obecnie średnia krajowa cena tego paliwa to 5,06 PLN/l. Diesel w skali tygodnia podrożał 3 gr./l, natomiast od połowy października blisko 12 gr./l i jest on obecnie najdroższy od sierpnia.

Podwyżki nie ominęły również rynku autogazu, co ze względu na sezonową zmianę parametrów jakościowych tego paliwa nie powinno być zaskoczeniem. Średnia detaliczna cena autogazu wzrosła w skali tygodnia 6 gr./l do 2,34 PLN/l. Od początku listopada autogaz podrożał już 37 gr./l, ale mimo to nadal jest 9 gr./l tańszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. 

W dalszym ciągu poniżej 5 PLN/l (dokładnie 4,95 PLN/l) płacimy średnio za litr benzyny Pb95. Ceny tego paliwa są wyjątkowo stabilne i biorąc pod uwagę spadek hurtowych cen benzyn w mijającym tygodniu o blisko 8 gr./l brutto możemy być spokojni – podwyżek cen tego paliwa na stacjach szybko nie zobaczymy. 

Wydarzeniem mijającego tygodnia na rynku ropy naftowej jest czwartkowo-piątkowe spotkanie OPEC+, które ma nakreślić kierunek dalszej polityki podażowej producentów ropy naftowej. Oficjalną decyzję OPEC+ najprawdopodobniej poznamy w piątek 6 grudnia. Nieoficjalnie kraje partycypujące w porozumieniu cięć produkcji uzgadniają zwiększenie skali redukcji wydobycia o 500 tys. bbl/d do 1,7 mln bbl/d. Nowe limity miałyby obowiązywać do końca marca 2020 roku. Jeśli OPEC oficjalnie potwierdzi te zapowiedzi to możemy mieć chwilową, wzrostową reakcję cen. Skala podwyżek będzie jednak ograniczona ze względu na krótki okres obowiązywania nowych limitów produkcji, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na dostosowanie poziomu produkcji w poszczególnych krajach.

Komentarz Rafał Zywert