pl

Aktualności

BM Reflex: Dalszy spadek cen paliw na stacjach

BM Reflex 13.11.2020
Kolejny tydzień listopada przyniósł nam dalszy spadek cen na stacjach paliw. Średnie ceny kształtują się następująco: benzyna bezołowiowa 95 – 4,40 zł/l, co oznacza spadek w skali tygodnia o 4 gr/l, benzyna bezołowiowa 98 – 4,72 zł/l, spadek o 3 gr/l, olej napędowy – 4,30 zł/l, spadek o 3 gr/l, autogaz – 2,10 zł/l, spadek o 1 gr/l. 

 W dalszym ciągu najwyższe ceny benzyn występują w województwie kujawsko-pomorskim i opolskim, w przypadku cen benzyny bezołowiowej 95 średni poziom cen wynosi tu 4,47 zł/l. Olej napędowy wciąż najdroższy pozostaje w województwie mazowieckim, gdzie średnio za litr tego paliwa kierowcy muszą zapłacić 4,37 zł/l. Autogaz najdroższy jest w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim, gdzie za litr tego paliwa płacimy średnio 2,14 zł.

 Z kolei najniższe ceny notujemy w przypadku benzyn w województwie łódzkim i lubuskim – 4,31 – 4,32 zł/l, oleju napędowego w województwie lubuskim – 4,19 zł, a autogazu w województwach śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim – 2,05-2,07 zł/l. 

Ostatnie podwyżki cen paliw w hurcie powinny zatrzymać dalszy spadek cen na stacjach. 

Ceny styczniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent w mijającym tygodniu wzrosły chwilowo z poziomu około 40 USD/bbl w rejon 45,30 USD/bbl. W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje 42,90 USD/bbl i jest ponad 3 USD/bbl droższa niż przed tygodniem Rynek zdominowały dwie istotne kwestie: oświadczenie koncernu farmaceutycznego Pfizer i współpracującej z nim niemieckiej firmy  BioNTech o opracowaniu skutecznej w ponad 90% szczepionki na koronawirusa   oraz wypowiedzi przedstawicieli krajów OPEC odnośnie przyszłości i prawdopodobnego kierunku dalszej polityki podażowej OPEC+. 

Z wypowiedzi ministrów poszczególnych krajów OPEC wynika ze w trakcie listopadowego spotkania OPEC+ zdecyduje się przynajmniej na utrzymanie obecnej skali cięć produkcji, rezygnując ze zwiększenia produkcji od stycznie tego roku bez względu na dalsze postępy w kwestii szczepionki na COVID-19.Niewykluczone jest nawet zwiększenie cięć produkcji, choćby po to aby uwzględnić w kalkulacji blisko 1 mln bbl/d ropy libijskiej. Poza tym OPEC dokonał  rewizji w dół prognoz zapotrzebowania na ropę naftową.  Obecnie kartel  spodziewa się w przyszłym roku popytu na swoją ropę w wielkości 27,1 mln bbl/d czyli 0,6 mln bbl/d mniej niż prognozowano jeszcze przed miesiącem   Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) znaczna poprawa konsumpcji ropy naftowej wynikająca z opracowania i dostępności efektywnej szczepionki przeciwko COVID-19 nie będzie zauważalna co najmniej do drugiej połowy przyszłego roku. 

Zdaniem IEA obecnie jest zbyt wcześniej aby określić kiedy i na ile szczepionka przeciwko COVID-19 pozwoli na przywrócenie normalnego życia.   

Zgodnie z prognozami amerykańskiej EIA do końca roku ceny ropy naftowej Brent powinny pozostać na średnim poziomie około 40 USD/bbl. W przyszłym roku EIA oczekuje wzrostu tych cen do 47 USD/bbl wraz z poprawa popytowej strony rynku i dalszą redukcję nadwyżki zapasów ropy naftowej.


   Komentarz: Dorota Gudaś, Rafał Zywert BM REFLEX