Aktualności

BM Reflex: Coraz bliżej 6 zł.

BM REFLEX, 1.10.2021
Szybkie tempo i skala podwyżek cen na rynku hurtowym dość szybko przełożą się na rynek detaliczny. Za nami kolejny już tydzień podwyżek, co najwyraźniej odczuli kierowcy tankujący diesla i autogaz. Te drożały w tym tygodniu średnio o 9 i 11 groszy na litrze. Mamy pierwsze stacje gdzie ceny oleju napędowego są równe lub wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95. 

 Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziome odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,83 zł/l (+3 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego - 5,73 zł/l (+9 gr/l) i autogazu - 2,96 zł/l (+11 gr/l). 

 Nie unikniemy w najbliższym czasie dalszych zmian cen paliw na stacjach w górę. O ile na dużej części stacji sprzedaje się paliwo z nowych i droższych dostaw, to na część stacji nowe dostawy dopiero trafią i tu niestety możemy zaobserwować skokowy nawet kilkunastogroszowy wzrost cen paliw. Średnio w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć od 5 do 10 groszy na litrze. 

 O ile w poprzednim tygodniu na rynku hurtowym notowaliśmy wzrosty cen diesla przy względnie stabilnych cenach benzyny, to w tym tygodniu już w przypadku obu paliw mamy wzrosty cen hurtowych o 18 – 19 groszy na litrze netto. To pokazuje, że wciąż pozostaje miejsce do wzrostu cen paliw na stacjach. 

 Ropa naftowa 

 Rynek ropy naftowej odsunął się od tegorocznych szczytów, z tym, że póki co zasięg korekty spadkowej jest ograniczony. Aktualnie uwaga rynku przesunie się w stronę poniedziałkowego spotkania OPEC+. Zgodnie z aktualnie przyjętą strategią OPEC+ ma zwiększać produkcję co miesiąc o 0,4 mln bbl/d. Obecnie słychać już głosy nacisku, że producenci powinni szybciej przywrócić produkcję do poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. 

 OPEC w najnowszym World Oil Outlook spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej gdzieś do roku 2035. Popyt ma wówczas osiągnąć poziom około 108 mln bbl/d. W przyszłym roku konsumpcja natomiast powróci do wielkości sprzed wybuchu pandemii. 

 Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z wczorajszymi danymi amerykańskiej EIA wzrosły w ubiegłym tygodniu 4,6 mln bbl do 418,5 mln bbl. Poza tym o 0,5 mln bbl/d do 11,1 mln bbl/d wzrósł poziom wydobycia ropy naftowej. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl