Aktualności

BM Reflex: Ceny paliw piąty tydzień poniżej 5 PLN/l

BM Reflex, 18.10.2019
Trzeci tydzień października nadal nie przynosi zauważalnych zmian cen na krajowych stacjach paliw. Od pięciu tygodni zarówno za benzynę Pb95 jak i diesla płacimy poniżej 5 PLN/l. Obecnie średnia krajowa detaliczna cena benzyny Pb95 to 4,94 PLN/l, czyli dokładnie taka sama jak przed tygodniem. 

Olej napędowy natomiast potaniał w skali tygodnia symboliczny 1 gr./l do średniego poziomu 4,95 PLN/l. Autogaz dla odmiany podrożał 1 gr./l do 1,97 PLN/l. Zarówno benzyna jak i olej napędowy są około 20 gr./l tańsze w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.  Za autogaz płacimy z kolei aż 50 gr./l mniej niż przed rokiem.
Aktualnie wszystko wskazuje na to, że do końca października ceny paliw na krajowych stacjach pozostaną stabilne. 

Ceny ropy Brent po spadku w rejon 56 USD/bbl wraz z początkiem października, zdołały co prawda powrócić w okolice 60-61 USD/bbl, ale rynek w mijającym tygodniu miał wyraźne problemy z kontynuacją odbicia. 

Poza tym, to co może ucieszyć kierowców to obserwowane umocnienie złotówki, które wyraźnie kompensuje wpływ nieco wyższych cen ropy naftowej na krajowy rynek paliw. W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje 59,60 USD/bbl i jest około 1 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem. 

Zgodnie z danymi Departamentu Energii USA rezerwy ropy naftowej zwiększyły się o 9,3 mln bbl do 434,9 mln bbl. W ciągu ostatnich pięciu tygodni zapasy ropy w USA wzrosły łącznie o 19 mln bbl. Produkcja ropy naftowej natomiast pozostała na niezmienionym, rekordowym poziomie 12,6 mln bbl/d.W I połowie października średni poziom konsumpcji paliw w USA – 21,15 mln bbl/d- był 6% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Po 9 miesiącach tego roku roczne tempo wzrostu konsumpcji jest jednak symboliczne – 0,4%. Kolejna seria słabszych danych z Chin utwierdza rynek w słuszności oczekiwań dalszego spadku tempa wzrostu światowej konsumpcji paliw. Mimo wstępnego porozumienia handlowego USA-Chiny droga do ostatecznej umowy handlowej jest jeszcze daleka.

Tymczasem minister energii Arabii Saudyjskiej poinformował, że planowany na październik i listopad średni poziom produkcji ma wynieść 9,86 mln bbl/d. Z kolei przewidywany poziom eksportu ropy do końca roku ma utrzymać się w granicach 7 mln bbl/d. Zgodnie z porozumieniem producentów ropy naftowej z grudnia ubiegłego roku limit produkcji dla Arabii Saudyjskiej ustalono na 10,3 mln bbl/d. 

  Na rynku nadal nie cichną spekulacje, że na zaplanowanym na 5-6 grudnia spotkaniu OPEC będzie dyskutowana kwestia zwiększenia cięć produkcji, dlatego też większość spadków cen ropy naftowej może być już za nami. 

Komentarz: Rafał Zywert BM REFLEX