pl

Aktualności

Baza paliw w Dębogórzu -rekordy i inwestycje

BM REFLEX, 11.01.2022
Prawie o jedną trzecią więcej przeładowanych paliw z morza w 2021 roku niż w rekordowym roku 2019 – takim wynikiem może pochwalić się baza paliw PERN w Dębogórzu, która jest dla naszego kraju paliwowym oknem na świat. W ubiegłym roku baza rozładowała w sumie blisko 2,3 mln ton oleju napędowego. Rozwój wynika ze wzrostu zapotrzebowania na paliwa płynne w kraju i jest możliwy dzięki ambitnym inwestycjom realizowanym przez PERN. 

 Inwestycje PERN w bazie paliw w Dębogórzu do 2024 roku tylko w infrastrukturę kolejową przekroczą 40 mln zł. Baza niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m³ każdy. Dzięki rozbudowie jej pojemość magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. m³. Obecnie realizowana jest budowa kolejnego zbiornika, który zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Jednocześnie trwa wybór wykonawcy kolejnych dwóch zbiorników. 

 PERN w bazie w Dębogórzu intensywnie rozwija i modernizuje także front załadunkowy cystern kolejowych, oraz powiększa bocznicę kolejową. W efekcie liczba załadowanych cystern zwiększy się tam o połowę. Wzmocni to stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych. Rozbudowa infrastruktury pozwoli również podnieść jakość świadczonych obecnie usług. 

 O potrzebie inwestycji w tym obszarze świadczy fakt, że już teraz notujemy rekordowe załadunki na kolej z tej bazy. W 2021 roku wzrost w porównaniu z rekordowym 2019 rokiem wyniósł aż jedną piątą. Celem zmian, które teraz realizujemy jest utrzymanie jak najwyższych obrotów bazy w kolejnych latach – podkreśla Rafał Miland, wiceprezes PERN. 

– Dzięki dobrej współpracy PERN z Zarządem Morskiego Portu Gdynia stale modernizowane jest Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych zlokalizowane w porcie gdyńskim. Baza w Dębogórzu niebawem będzie mogła skorzystać z podwyższonego nalewaka do rozładunku dużych tankowców – powyżej 30 tys. ton. Jest to drugie urządzenie tego typu na wyposażeniu Stanowiska. Co więcej w obecnym roku zostanie przeprowadzone pogłębienie podejścia do Stanowiska, dzięki czemu możliwa będzie obsługa tankowców o zanurzeniu do 15 m. Dzięki tym inwestycjom zwiększy się bezpieczeństwo ciągłości pracy instalacji przeładunkowej oraz umożliwiona będzie obsługa znacznie większych jednostek.

źródło: PERN